Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Jacek Dehnel

Literatura: Jacek Dehnel

Krzysztof Dubiel/Instytut Książki
Nagroda za powieść „Lala”, za oryginalne przetworzenie tradycji literackiej.

Paszport POLITYKI w kategorii Literatura otrzymał w tym roku Jacek Dehnel – za powieść „Lala”, za oryginalne przetworzenie tradycji literackiej oraz za swobodę w poruszaniu się zarówno w formach prozatorskich, jak i poetyckich.

Jacek Dehnel urodził się w 1980 r. Absolwent Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Poeta, prozaik, tłumacz (zajmuje się również malarstwem i rysunkiem). Debiutował w 1999 r. zbiorem opowiadań „Kolekcja” (Marpress). W następnych latach rozgłos przyniosła mu twórczość poetycka i kolejno opublikowane tomy: „Żywoty równoległe” (Zielona Sowa, 2004), „Wyprawa na południe” (Teatr Mały w Tychach, 2005) oraz „Wiersze” (Lampa i Iskra Boża, 2006).

Laureat licznych nagród literackich, m.in. w konkursach: Czerwonej Róży, prozatorskim Wydawnictwa Znak, literackim Miasta Gdańsk, im. Herberta, Rilkego, Bierezina, Baczyńskiego, Poświatowskiej oraz Nagrody Kościelskich (2005). Jego wiersze były tłumaczone m.in. na baskijski, francuski, gaelic, łotewski, słowacki, słoweński. W 2006 r. ukazała się powieść „Lala” (W.A.B.).

Wszyscy nominowani w tej kategorii: Jacek Dehnel, Ignacy Karpowicz, Michał Witkowski

Reklama

Czytaj także

Ludzie i style

Współczuć, jak to łatwo powiedzieć. Mężczyźni robią to inaczej

Politycy – choć pewnie nie tylko oni – powinni się dziś poddać treningowi współczucia. Szczególnie ci, którzy są mężczyznami.

Marcin Grudzień
02.10.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną