Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Jacek Dehnel

Literatura: Jacek Dehnel

Krzysztof Dubiel/Instytut Książki
Nagroda za powieść „Lala”, za oryginalne przetworzenie tradycji literackiej.

Paszport POLITYKI w kategorii Literatura otrzymał w tym roku Jacek Dehnel – za powieść „Lala”, za oryginalne przetworzenie tradycji literackiej oraz za swobodę w poruszaniu się zarówno w formach prozatorskich, jak i poetyckich.

Jacek Dehnel urodził się w 1980 r. Absolwent Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Poeta, prozaik, tłumacz (zajmuje się również malarstwem i rysunkiem). Debiutował w 1999 r. zbiorem opowiadań „Kolekcja” (Marpress). W następnych latach rozgłos przyniosła mu twórczość poetycka i kolejno opublikowane tomy: „Żywoty równoległe” (Zielona Sowa, 2004), „Wyprawa na południe” (Teatr Mały w Tychach, 2005) oraz „Wiersze” (Lampa i Iskra Boża, 2006).

Laureat licznych nagród literackich, m.in. w konkursach: Czerwonej Róży, prozatorskim Wydawnictwa Znak, literackim Miasta Gdańsk, im. Herberta, Rilkego, Bierezina, Baczyńskiego, Poświatowskiej oraz Nagrody Kościelskich (2005). Jego wiersze były tłumaczone m.in. na baskijski, francuski, gaelic, łotewski, słowacki, słoweński. W 2006 r. ukazała się powieść „Lala” (W.A.B.).

Wszyscy nominowani w tej kategorii: Jacek Dehnel, Ignacy Karpowicz, Michał Witkowski

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Spacerek pod lufą. Jak zwykli Polacy polują na myśliwych

Czy sprzeciw zwykłych obywateli może położyć kres polowaniom na zwierzęta? Sezon łowiecki właśnie się rozkręca.

Przemysław Ziemacki
03.10.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną