Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Seriale

Sąsiedzi

Recenzja serialu: „Polacy i Niemcy – Historia sąsiedztwa”, reż. Giordan Maugg

Podróż przez tysiąc lat polsko-niemieckiej historii Podróż przez tysiąc lat polsko-niemieckiej historii ZDF / TVN
Nie ma wybielania historii, zdejmowania odpowiedzialności, jest za to wciągająca, wieloaspektowa opowieść o pamięci, ale i przebaczeniu.

„Polsko-niemiecka historia to burzliwe tysiąclecie sąsiedztwa w Europie” – mówi lektor we wstępie do czteroodcinkowego serialu produkcji niemieckiej ZDF i TVN, autorstwa Andrzeja Klamta i Zofii Kunert, w reż. Giordana Maugga. Dwa pierwsze odcinki TVN pokazał 12 grudnia, a kolejne dwa pokaże tydzień później. Wspomniana burzliwość obok bitew, wojen i zaborowego ucisku, których opisów twórcy serii nie szczędzą, obejmuje także długie okresy pokojowej współpracy, dobrego sąsiedztwa i wymiany – kulturowej, naukowej i kulturalnej. Rozpoczynający się sceną wizyty cesarza Ottona III w Gnieźnie, witanego przez Bolesława Chrobrego – nawiązania przyjacielskich relacji między krajami – a kończący portretem Wrocławia, miasta polsko-niemieckiego i Europejskiej Stolicy Kultury 2016, serial jest świetnie zrealizowany zarówno od strony merytorycznej, jak i wizualnej. Pierwsze jest zasługą historyków z obu stron Odry, których komentarze są dużym atutem serii. Strona wizualna zaś obejmuje zarówno momentami zabawnie niezdarne fragmenty fabularne, w których niemieccy aktorzy wcielają się w najważniejsze postaci dla naszych wspólnych losów, portretowane w tzw. dziejowych momentach (np. Piłsudski uwalniany z twierdzy magdeburskiej w 1918 r.), jak i materiały archiwalne, fragmenty filmów, a w przypadku najnowszej historii także wypowiedzi uczestników zdarzeń. Nie ma wybielania historii, zdejmowania odpowiedzialności, jest za to wciągająca, wieloaspektowa opowieść o pamięci, ale i przebaczeniu, dzięki któremu Polacy, Niemcy i Żydzi (trzeci odcinek poświęcony jest wspólnej historii tych trzech nacji), zamiast żyć przeszłością, mogą budować przyszłość we wspólnej Europie. Oby bijący z serialu optymizm miał jak najdłużej odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Polacy i Niemcy – Historia sąsiedztwa, TVN, 19 grudnia, godz. 22.55 i 23.55

Polityka 51.2016 (3090) z dnia 13.12.2016; Afisz. Premiery; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Sąsiedzi"
Więcej na ten temat

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Pięć dziwactw polskiej polityki. To dlatego czeka nas zapewne dreszczowiec dekady

Nasza krajowa polityka, choć wydaje się na co dzień zwyczajna i banalna, ma jednak swoje wyraziste cechy, może i dziwactwa – w skali europejskiej i nie tylko. Te znaki szczególnie mocno się ujawniają i będą wpływać na kluczowe wydarzenia, także na wybory 9 czerwca i prezydenckie. Oto kilka z takich osobliwości.

Mariusz Janicki
16.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną