Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Teatr

W Warszawie, Grenlandii i Afryce

3 Międzynarodowy Festiwal Teatralny Warszawa Centralna 2012: Mistyfikacje

Reżyser Christoph Marthaler na Grenlandii. Reżyser Christoph Marthaler na Grenlandii. Anna Viebrock / materiały prasowe
Paweł Miśkiewicz kończy swoją pięcioletnią dyrekcję w Teatrze Dramatycznym mocnym akcentem. Trzecia edycja sztandarowego festiwalu ekipy z Pałacu Kultury i Nauki to szansa spotkania trzech wielkich nazwisk europejskiego teatru w trzech wielkich, fascynujących widowiskach.

22 września Krystian Lupa zaprezentuje prapremierowo „Miasto snu. Akt 1”, swój powrót po ponad ćwierćwieczu do powieści „Po tamtej stronie” Alfreda Kubina. Powstający we współpracy TR Warszawa, Teatru Dramatycznego i Théâtre de la Ville w Paryżu spektakl to hipnotyczna opowieść o życiu komuny artystycznej, odizolowanej od codziennego życia, tworzącej własną siatkę znaczeń, logikę i hierarchie.

Do odizolowanego miejsca, które jednak ma wpływ na życie całej planety, zabierze widzów także Christoph Marthaler w spektaklu „±0” (30 września). Reżyser, muzyk i kompozytor ze Szwajcarii, twórca spektakli-instalacji zaludnianych przez odklejonych od rzeczywistości dziwaków, tym razem odtworzy na scenie bazę podbiegunową z Grenlandii i zajmie się tematem zmian klimatycznych.

Z kolei „Via Intolleranza II” (26 września), ostatni spektakl zmarłego na raka przed dwoma laty najbardziej kontrowersyjnego z kontrowersyjnych niemieckich reżyserów Christopha Schlingensiefa przeniesie widzów do Afryki. Spektakl, nawiązujący do antyrasistowskiej opery Luigiego Nono z 1961 r., „Intolleranza 1960”, powstał we współpracy z artystami z operowej wioski w Burkina Faso, stworzonej i rozwijanej przez reżysera, który zaczepnie pyta o znaczenie słowa „tolerancja” dzisiaj.

Szczegóły: www.teatrdramatyczny.pl

3 Międzynarodowy Festiwal Teatralny Warszawa Centralna 2012: Mistyfikacje, Teatr Dramatyczny w Warszawie, 22–30 września

Polityka 38.2012 (2875) z dnia 19.09.2012; Afisz. Premiery; s. 75
Oryginalny tytuł tekstu: "W Warszawie, Grenlandii i Afryce"
Reklama