Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Teatr

Bajka o trzech światach

Recenzja spektaklu: "Sen nocy letniej", reż. John Neumeier

Yuka Ebihara w roli Hipolity. Yuka Ebihara w roli Hipolity. Jakub Ostałowski / Forum
Polski Balet Narodowy stał się znakomitym wykonawcą idei Neumeiera.

Świat ludzi z wyższych sfer, którym towarzyszy muzyka Mendelssohna grana przez orkiestrę na żywo; świat duchów, nadprzyrodzonych i groźnych istot leśnych (do którego zaplątują się dwie pary ludzkie), zilustrowany przez odtwarzane z taśmy fragmenty dzieł György Ligetiego, oraz świat prostych rzemieślników pchających przed sobą katarynkę wygrywającą pospolite kawałki – na tych trzech przeplatających się poziomach rozgrywa się taneczna wersja szekspirowskiej sztuki, stworzona przez wielkiego Johna Neumeiera. „Sen nocy letniej” w tej formie miał premierę w 1977 r. w Hamburgu, gdzie od 40 lat szefem baletu jest właśnie Neumeier. Dzieło choreografa nie straciło jednak świeżości, choć ma walor klasyki. Neumeier opiera się na tańcu klasycznym, idącym jednak w stronę nowoczesności. Przy tym najważniejsza jest tu strona estetyczna, wręcz poetycka. Nie brak jednak także poczucia humoru.

Ten coraz bardziej zresztą międzynarodowy zespół pomału dobija już do czołówki europejskiej. „Sen” ma być pierwszym z serii baletów o tematyce szekspirowskiej, których kolejne premiery zapowiadane są na najbliższe lata.

 

Sen nocy letniej, choreografia John Neumeier, Polski Balet Narodowy, Teatr Wielki – Opera Narodowa

Polityka 13.2013 (2901) z dnia 26.03.2013; Afisz. Premiery; s. 90
Oryginalny tytuł tekstu: "Bajka o trzech światach"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Rząd tnie cesarki, choć Polki boją się rodzić naturalnie. Co się dzieje na porodówkach?

Polka idzie dziś po zaświadczenie od psychiatry nie tylko wtedy, kiedy potrzebuje aborcji, ale i po to, żeby zagwarantować sobie cesarskie cięcie. Rodzi w ten sposób już co druga. Eksperci WHO i ONZ przypatrują się tej sytuacji ze zdziwieniem, pytając, co właściwie dzieje się na polskich porodówkach?

Agata Szczerbiak
02.12.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną