Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Teatr

Zło dobre zwycięża

Recenzja spektaklu: "Diabeł", reż. Radosław Rychcik

W „Diable” Radosława Rychcika najlepszy jest początek. W „Diable” Radosława Rychcika najlepszy jest początek. Barłomiej Sowa / materiały prasowe
Spektakl o banalności życia bez zła.

W „Diable” Radosława Rychcika najlepszy jest początek: u stóp schodów prowadzących na scenę szczecińskiego Teatru Współczesnego witają widzów egzorcyści. Niby noszą się jak księża: koszula i koloratka, tylko że koszule mają białe, a koloratki czarne. Kolejna godzina spektaklu schodzi reżyserowi na udowadnianiu, że fascynacja dwuznacznością złych egzorcystów i złem w ogóle jest dziecinna i głupia. Albowiem zło to tylko karnawałowy kostium, pod którym skrywa się szary banał życia. Przykładem „Miasteczko Twin Peaks” – genialny serial Davida Lyncha i Marka Frosta z początku lat 90. Rychcik po latach przeczytał relacje z planu i dowiedział się m.in., że słynny Bob (w spektaklu grany przez Arkadiusza Buszko) – demon, który nawiedzał członków rodziny Laury Palmer i zmuszał ich do złego – ma dość banalną genezę. Scenograf nie zdążył zejść z planu przed włączeniem kamer i przypadkowo odbił się w lustrze. Podobnie banalni są „zarażeni” przez niego członkowie klanu Palmerów. Mamusia jest histeryczką jadącą na prozaku, tatuś to nieudacznik marzący o wyplątaniu się z koszmarnego małżeństwa, sama Laura próbuje pogodzić purytańskie, religijne wychowanie z rodzącym się popędem seksualnym, a dopisana w roli jej młodszej siostry Regan z „Egzorcysty” jest chorą na raka nastolatką. Symuluje opętanie, by stać się bardziej atrakcyjna i zwiększyć swoje szanse na seks. Zło przydaje zwykłym ludziom niezwykłości i znaczenia. Hannah Arendt pisała o banalności zła, Radosław Rychcik zrobił spektakl o banalności życia bez zła.

 

Diabeł, scenariusz i reżyseria Radosław Rychcik, Teatr Współczesny w Szczecinie

Polityka 47.2013 (2934) z dnia 19.11.2013; Afisz. Premiery; s. 79
Oryginalny tytuł tekstu: "Zło dobre zwycięża"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Klasyki Polityki

Uczulenie na ludzi. Skąd się bierze ekstremalna nieśmiałość

Ekstremalna nieśmiałość – tak określa się fobię społeczną. To lęk przed byciem obserwowanym i ocenianym, przed kompromitacją i upokorzeniem. Dziś, gdy przez życie idzie się przebojem, musi być szczególnie dotkliwy. Mało teraz miejsca dla nieśmiałych.

Joanna Podgórska
17.09.2005
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną