Teatr

Był Tell, nie ma Tella

Recenzja spektaklu: „Wilhelm Tell”, reż. David Pountney

Wojtek Gierlach (Gesler) i Károly Szemerédy (Wilhelm Tell) Wojtek Gierlach (Gesler) i Károly Szemerédy (Wilhelm Tell) Krzysztof Bieliński / materiały prasowe

Ostatnia opera, jaką autor „Cyrulika sewilskiego” napisał w życiu, otwiera nowe ścieżki w tym gatunku i szkoda, że po niej przestał w nim tworzyć. Emocje, zmysł dramaturgiczny, a zarazem wirtuozowskie wymagania tego dzieła sprawiają, że jest zarazem wdzięcznym i niezmiernie trudnym obiektem do wystawiania. W Polsce powojennej pojawia się na scenie warszawskiej po raz pierwszy dzięki Davidowi Pountneyowi, reżyserowi od kilku lat zaprzyjaźnionemu z Polską (wystawiał m.in. „Króla Rogera” Karola Szymanowskiego oraz dwie opery Mieczysława Weinberga), obecnie dyrektorowi opery w walijskim Cardiff; tam też inscenizacja ujrzała w zeszłym roku światło dzienne, ale z zupełnie innymi solistami. O ile samo wystawienie, w którym zasadniczą rolę grają ogromne plansze z rusztowaniami i długi stół, nie jest specjalnie atrakcyjne, o tyle kilka głosów w międzynarodowej obsadzie jest interesujących. Na pierwszy plan wybijają się Károly Szemerédy w roli tytułowej, Yosep Kang (Arnold), Wojtek Gierlach (Gesler) i Adam Kruszewski (Leuthold); ciekawy głos ma również Anna Jeruć-Kopeć (Matylda), choć brak mu jeszcze niezbędnej u Rossiniego giętkości. Znakomicie przygotowany był chór pod kierownictwem Bogdana Goli; całość prowadził Andrij Jurkewycz, nowy dyrektor muzyczny Opery Narodowej. I tylko szkoda, że w najbliższym czasie (i w następnym sezonie) już „Tella” nie zobaczymy.

Gioachino Rossini, Wilhelm Tell, reż. David Pountney, Opera Narodowa

Polityka 27.2015 (3016) z dnia 30.06.2015; Afisz. Premiery; s. 77
Oryginalny tytuł tekstu: "Był Tell, nie ma Tella"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną