Recenzja spektaklu: „Superspektakl”, reż. Justyna Sobczyk, Jakub Srzywanek

Strach superbohaterów
Komentarz do polskiej rzeczywistości, prosty i emocjonalny, choć niepozbawiony ironii, adresowany przede wszystkim do młodych widzów.
Połączone siły Teatru 21 i Teatru Powszechnego w akcji.
materiały prasowe

Połączone siły Teatru 21 i Teatru Powszechnego w akcji.

Premiera „Superspektaklu” odbyła się symbolicznie – 11 listopada. Pod sąsiadującym z Teatrem Powszechnym Stadionem Narodowym dogasały ostatnie patriotyczne race, odjeżdżały autokary. Na chodniku niedaleko teatru ktoś wysprejował przesłanie Piotra Szczęsnego, który spalił się w proteście przeciw autorytarnej polityce PiS: „Ja, zwykły, szary człowiek…”. „Superspektakl”, stworzony przez połączone siły Teatrów 21 – skupiającego osoby z zespołem Downa – i Powszechnego, jest komentarzem do polskiej rzeczywistości, prostym i emocjonalnym, choć niepozbawionym ironii, adresowanym przede wszystkim do młodych widzów. „Na pewien kraj padł blady strach. Ludzie boją się wyjść z domu. Rosnąca fala przemocy i agresji powoduje, że każdy mający inne zdanie boi się zabrać głos w ważnych sprawach” – piszą twórcy w programie.

Jednym z bardziej poruszających obrazów jest płaczący aktor w bluzie z napisem „Rebel” i makijażu buntownika Guya Fawkesa, do którego odwoływał się komiks „V jak Vendetta”. Po tym jak twórcy nie otrzymali zgody na wykorzystanie wizerunków komiksowych superbohaterów, tworzą własnych, z oryginalnymi, niegroźnymi supermocami. Zakładają też Superpartię i do tworzenia jej programu zapraszają widzów. Wybrany w talent show nowy superbohater Pan Wąs pod pozorem troski zaczyna wprowadzać dyktaturę. Wiara w silne jednostki i w ich moc prowadzi do przemocy i katastrofy, przekonują w finale twórcy. Prawdziwą siłą jest połączona słabość i empatia.

Superspektakl, reż. Justyna Sobczyk, Jakub Srzywanek, Teatr 21 i Teatr Powszechny w Warszawie

Czytaj także

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną