Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Teatr

Warszawski Edyp

Recenzja spektaklu: „Sprawiedliwość”, reż. Michał Zadara

Efektami historycznego śledztwa dzielą się z widzami Ewa Skibińska i Wiktor Loga‑Skarczewski. Efektami historycznego śledztwa dzielą się z widzami Ewa Skibińska i Wiktor Loga‑Skarczewski. Krzysztof Bieliński / materiały prasowe
Cała – heroiczna – akcja Zadary i jego ekipy jest tyleż skierowana na odważną konfrontację z niechlubnym rozdziałem polskiej historii, co jest wyrazem troski o teraźniejszość.

Zbrodnia bez kary – jak uczy w przywoływanym w spektaklu Zadary jak refren „Królu Edypie” Sofokles – zaburza poczucie sprawiedliwości we wspólnocie, powoduje, że ona gnije, a w gnilnych oparach dusimy się wszyscy. Spektakl Zadary jest niejako rewersem przedstawienia z Polonii – reżyser wraz z zespołem historyków i prawników oraz czwórką aktorów bada temat Marca ’68 pod kątem możliwości osądzenia sprawców. Podstawę prawną znajdują w… ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej, nagonka marcowa spełnia kryteria zbrodni przeciwko ludzkości. Pół wieku po wydarzeniach większość sprawców nie żyje, na czele z Gomułką, który dodatkowo – brzmi znajomo? – „nie pełnił żadnej konstytucyjnej funkcji w państwie”. Trudno też osądzić antysemitów codziennych, tworzących to, co wielu emigrujących wpisywało jako główny powód wyjazdu – „atmosferę”. Inaczej z dziennikarzami, autorami podżegających do nienawiści „antysyjonistycznych” artykułów; wciąż żyje trójka z nich. Cała – heroiczna – akcja Zadary i jego ekipy jest tyleż skierowana na odważną konfrontację z niechlubnym rozdziałem polskiej historii, co jest wyrazem troski o teraźniejszość. Autorzy dzisiejszych antysemickich internetowych wpisów i tweetów nie powinni czuć się bezkarnie.

Michał Zadara, Nawojka Gurczyńska, Sprawiedliwość, reż. Michał Zadara, Teatr Powszechny w Warszawie

Polityka 12.2018 (3153) z dnia 20.03.2018; Afisz. Premiery; s. 75
Oryginalny tytuł tekstu: "Warszawski Edyp"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Rynek

Jak pokroić morze? Przybywa chętnych na kawałek Bałtyku. A rybakom wiatr w oczy

To tylko złudzenie, że na Bałtyku jest bezmiar przestrzeni. Jest coraz ciaśniej i coraz więcej chętnych, którzy chcą wyrwać kawałek morza dla siebie.

Ryszarda Socha
24.01.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną