Teatr

Prawdziwa solidarność

Recenzja spektaklu: „1.8 M”, reż. Iwan Wyrypajew

„1.8 M”, reż. Iwan Wyrypajew „1.8 M”, reż. Iwan Wyrypajew Maurycy Stankiewicz
Wcielający się w bohaterów aktorzy białoruscy i rosyjscy akcentują nadzieję i wiarę, że cierpienie, wysiłek, śmierć nie pójdą na marne.

Walka Białorusinów o demokratyzację swojej ojczyzny wzbudza podziw, a cierpienie więźniów politycznych – współczucie. Także u artystów. Spektakle poświęcone sytuacji w Białorusi można oglądać m.in. w Teatrze Miejskim w Gliwicach (internetowa „Białoruś obrażona” Andreia Kureichika, reż. Jerzy Jan Połoński), warszawskim Teatrze Powszechnym („Nastia”, reż. Jura Dzivakou) czy legnickim Teatrze im. Modrzejewskiej („Głosy nowej Białorusi”, reż. Łukasz Kos). Na koniec roku dołączyło do nich „1.8 M” w reż. Iwana Wyrypajewa, przedsięwzięcie Weda projekt i warszawskiego Nowego Teatru. Tytuł nawiązuje do metrażu, jaki przypada w białoruskich celach na jednego więźnia politycznego.

1.8 M, reż. Iwan Wyrypajew, Nowy Teatr w Warszawie

Polityka 3.2022 (3346) z dnia 11.01.2022; Afisz. Premiery; s. 71
Oryginalny tytuł tekstu: "Prawdziwa solidarność"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022