Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Wystawy

Mistrzowie w Krakowie

Recenzja wystawy: "Skarby Korony Hiszpańskiej"

Anna Maria Wazówna pędzla Marcina Kobera Anna Maria Wazówna pędzla Marcina Kobera Muzeum Narodowe w Krakowie / materiały prasowe
Prace zarówno autorstwa mistrzów europejskich – takich jak Tycjane czy Jan Brueghel – jak i największych twórców hiszpańskich – jak Goya czy El Greco.

Mieli hiszpańscy władcy naprawdę wiele okazji oraz wiele stuleci na to, by gromadzić i mnożyć skarby. Ich niewielką cząstkę, wypożyczoną z królewskich pałaców, obejrzeć możemy teraz w godnym takiej ekspozycji królewskim grodzie Krakowie. Ponad sto dzieł sztuki zdobniczej i malarskiej. Srebra, zbroje, porcelana, brązy, szkło i meble z dworskich komnat i skarbców. Przebogate, zachwycające kunsztem wykonania, jak choćby paradny renesansowy hełm ze złota i stali należący niegdyś do Karola V czy zbudowany z hebanu, złota i aksamitu model królewskiego łoża. Jednak zwiedzających zapewne najbardziej zainteresują obrazy skupowane przez kolejnych królów. Zarówno autorstwa mistrzów europejskich – takich jak Tycjan, Veronese czy Jan Brueghel – jak i największych twórców hiszpańskich – jak Goya, El Greco, Ribera czy Zurbaran. Jest i ciekawe polonicum – wizerunki późniejszego króla Władysława IV i Anny Marii Wazówny namalowane przez Marcina Kobera, pierwszego liczącego się polskiego portrecistę i nadwornego malarza dwóch kolejnych polskich królów.

W rewanżu my pokazujemy w madryckim Palacio Real nasze skarby, przypominające złote czasy Rzeczpospolitej. A że wśród nich znajduje się „Dama z łasiczką” Leonarda da Vinci, z pewnością nie musimy czuć się w tej kulturalnej wymianie – choć z tak potężnym partnerem – ubogimi krewnymi.

Skarby Korony Hiszpańskiej, Muzeum Narodowe w Krakowie, wystawa czynna do 9 października

Polityka 29.2011 (2816) z dnia 12.07.2011; Afisz. Premiery; s. 57
Oryginalny tytuł tekstu: "Mistrzowie w Krakowie"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Robert Biedroń i Krzysztof Śmiszek: duet lewicy na eksport? Aż tak różowo nie jest

Grający teraz głównie na siebie i swego partnera Robert Biedroń coraz bardziej ciąży swojej formacji. I choć na lewicy mówi się o kolejnym projekcie zjednoczeniowym, stanie się to zapewne bez Biedronia i Śmiszka, którzy ponoć mają inne plany na życie.

Rafał Kalukin
17.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną