Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Wystawy

Sztuka ze starego telewizora

Recenzja wystawy: "Krótka historia instalacji wideo"

„Cross-feedback TV”, instalacja nawiązująca do pracy Nam June Paika z 1966 r. „Cross-feedback TV”, instalacja nawiązująca do pracy Nam June Paika z 1966 r. Zbigniew Kupisz/Centrum Sztuki WRO / materiały prasowe
Pierwsza z serii wystaw podsumowujących pięć dekad używania na potrzeby sztuki kamer, telewizorów, monitorów i wszelkiego innego sprzętu wideo.

Dziś sale ekspozycyjne w galeriach i muzeach sztuki nowoczesnej coraz częściej przypominają kinowe multipleksy, a monitory należą do głównego wyposażenia wystaw. Instalacje wideo i prace wideo, jeszcze kilkadziesiąt lat temu będące szczytem awangardy, są wręcz rutynowym sposobem uprawiania sztuki. A przecież wszystko zaczęło się stosunkowo niedawno – za narodziny sztuki mediów uważa się pracę Koreańczyka Nam June Paika „Exposition of Music – Electronic Television” z marca 1963 r. A zatem zbliża się okrągła rocznica, co zainspirowało wrocławską placówkę do przygotowania dwuletniej serii wystaw podsumowujących pięć dekad używania na potrzeby sztuki kamer, telewizorów, monitorów i wszelkiego innego sprzętu wideo.

Pierwsza z tych ekspozycji ma dość oryginalny zamysł. Otóż poza pracami klasyków sztuki wideo przygotowano także szereg prac niejako w hołdzie największym mistrzom gatunku, takim jak Bruce Nauman, Woody Vasulka czy Paul Sharits. Wykorzystują one dawne, wręcz już archaiczne, narzędzia (np. stare telewizory kineskopowe) i dawne pomysły tych wybitnych twórców, ale z na nowo przetworzonymi treściami oraz – co szczególnie lubią widzowie – z możliwością interakcji i kreowania przez widza artystycznych fenomenów. Jest też bogata dokumentacja filmowa pozwalająca bliżej zaprzyjaźnić się z osiągnięciami tego – jak się okazało artystycznie rewolucyjnego – gatunku.

Krótka historia instalacji wideo, Centrum Sztuki WRO, Wrocław, wystawa czynna do 18 maja

Polityka 13.2012 (2852) z dnia 28.03.2012; Afisz. Premiery; s. 71
Oryginalny tytuł tekstu: "Sztuka ze starego telewizora"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Psychologowie są dziś wszędzie i zajmują się wszystkim. Czy słusznie? I kto się zajmie nimi?

Transport, policja, szpitale, marketing, reklama, sądownictwo, media, polityka, a wkrótce każda polska szkoła – gdzie się obejrzeć, tam psycholog. Czy współczesna wiedza psychologiczna pozwala im brać na swoje barki aż takie obciążenia?

Ewa Wilk
25.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną