Wystawy

Piękne międzywojnie

Recenzja wystawy: "Sztuka Wszędzie. Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie 1904–1944"

Henryk Kuna, „Rytm”, 1924 r. Henryk Kuna, „Rytm”, 1924 r. Biblioteka ASP w Warszawie / materiały prasowe
Ambicją organizatorów było pokazanie nie tylko dorobku warszawskiej ASP, ale także życia kręgu artystów z niej się wywodzących.

To oni w dużej mierze ukształtowali nasze myślenie o sztuce początków XX wieku i Polski międzywojennej. Trzeba zarezerwować sporo czasu, bo w wystawę „Sztuka Wszędzie” się wsiąka, podobnie jak w rewelacyjny katalog, który jej towarzyszy. Znajdziemy tu unikatowe prace Szczuki i Stażewskiego z czasów, w których inspirowali się Młodą Polską, legendarne plenery Krzyżanowskiego w Kazimierzu nad Wisłą, narodziny współczesnej grafiki w pracowni Skoczylasa, sztukę monumentalną, sensacyjny (wtedy i teraz) polski pawilon na wystawie w Paryżu. Do tego mnóstwo sztuki użytkowej, okładki, projekty monumentalne oraz imponujący zbiór mebli Spółdzielni Ład. Przedstawiono też wnętrza polskich transatlantyków, konsulatów i ambasad, takie detale jak tkaniny, sztućce, ozdoby – efekt mecenatu państwowego zleceniodawcy i artystów.

Nawet skupiając się na dwóch, trzech ulubionych tematach, wędrując po dwóch piętrach warszawskiej Zachęty, dowiemy się dużo o czasach, w których od artystów wymagało się więcej niż tylko osiągnięcia komercyjnego sukcesu.

Sztuka Wszędzie. Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie 1904–1944, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie, wystawa czynna do 26 sierpnia

Polityka 31.2012 (2869) z dnia 01.08.2012; Afisz. Premiery; s. 59
Oryginalny tytuł tekstu: "Piękne międzywojnie"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Świat

Izrael kontra Iran. Wielka bitwa podrasowanych samolotów i rakiet. Który arsenał będzie lepszy?

Na Bliskim Wschodzie trwa pojedynek dwóch metod prowadzenia wojny na odległość: kampanii precyzyjnych ataków powietrznych i salw rakietowych pocisków balistycznych. Izrael ma dużo samolotów, ale Iran jeszcze więcej rakiet. Czyj arsenał zwycięży?

Marek Świerczyński, Polityka Insight
15.06.2025
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną