Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Wystawy

Alert dla Tomczaka

Recenzja wystawy: Maurizio Cattelan, "Amen"

Maurizio Cattelan, Bez tytułu, 2007 r. Maurizio Cattelan, Bez tytułu, 2007 r. materiały prasowe
Prace o poważnym przesłaniu i niełatwe w odbiorze. Mówiące o najtrudniejszych ludzkich doświadczeniach i emocjach – śmierci, bólu, cierpieniu.

Wiele osób zapewne pamięta byłego posła Witolda Tomczaka, który w galerii Zachęta podczas brawurowo-groteskowej akcji ściągnął z rzeźby papieża ciążący na niej meteoryt. Po 12 latach od tamtego wydarzenia autor pracy Maurizio Cattelan wraca do Polski nie z jedną pracą, ale z całą wystawą. Już wówczas włoski twórca należał do czołówki światowej sztuki, dziś jest jej prawdziwą gwiazdą. Szczególnie po wielkim sukcesie ubiegłorocznej retrospektywnej wystawy jego dzieł w nowojorskim Muzeum Guggenheima. W Polsce Cattelan pokaże prace powstałe w ostatnich latach. Prace o poważnym przesłaniu i niełatwe w odbiorze. Mówiące o najtrudniejszych ludzkich doświadczeniach i emocjach – śmierci, bólu, cierpieniu. Ale też o tym, co wokół nich narasta – o zapominaniu i pamięci, przebaczaniu, poświęceniu. Jego rzeźby-obiekty z jednej strony zaskakują dosłownością, z drugiej – prowokują do niejednoznacznych interpretacji. Duchowy oraz intelektualny ciężar tej sztuki podkreśla towarzyszące wystawie wydawnictwo z esejami takich tuzów myśli, jak Zygmunt Bauman, Leszek Kołakowski czy Elfriede Jelinek.

Maurizio Cattelan, Amen, CSW Zamek Ujazdowski oraz przestrzeń publiczna przy ul. Próżnej 14 w Warszawie, czynna do 24 lutego 2013 r.

Polityka 47.2012 (2884) z dnia 21.11.2012; Afisz. Premiery; s. 75
Oryginalny tytuł tekstu: "Alert dla Tomczaka"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Legendarny Boeing 747 przechodzi do historii

Po ponad półwieczu dominacji na niebie do historii przechodzi Boeing 747, Jumbo Jet. Samolot, który zmienił lotnictwo cywilne. I świat.

Olaf Szewczyk
21.03.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną