Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Wystawy

Piątka żywotna i różnorodna

Recenzja wystawy: "Take 5 w ramach projektu Focus Poland"

Aleksandra Waliszewska „Bloody Hell”. Aleksandra Waliszewska „Bloody Hell”. Aleksandra Waliszewska/CSW Znaki Czasu w Toruniu / materiały prasowe
Zamysł był następujący: sprowadzić do Polski uznanego kuratora, który patrząc świeżym, nieskalanym lokalnymi zawiściami i układzikami okiem, wybierze sobie jakiegoś naszego, w miarę młodego, artystę i przygotuje mu wystawę.

A ta ekspozycja stanie się elementem promocji na międzynarodowej scenie artystycznej. Nie wiem, czy wystawa w Toruniu wylansuje artystę w Europie. Oby. Ale sam pomysł ciekawy, a przede wszystkim konsekwentnie realizowany. Odbyły się już dwie jego odsłony (Marzena Nowak i Agnieszka Kurant). A w trzeciej zaskoczenie – Niemka Frederike Fast wypatrzyła aż piątkę artystów. Nie są to nowicjusze, a bywalcy polskich galerii pewnie ich nieźle kojarzą. Począwszy od – bodaj najbardziej znanego – Oskara Dawickiego przez Agnieszkę Polską, Agnieszkę Malinowską, Honzę Zamojskiego po Jacka Malinowskiego.

Zdaniem kuratorki piątka ta „odzwierciedla żywotność i różnorodność polskiej sceny artystycznej”. Faktycznie, mamy w tej grupie czołowego polskiego performera (Dawicki), oryginalną malarkę (Waliszewska), wydawcę niezwykłych artystycznych książek, twórcę specjalizującego się w „fake documentary” (Malinowski) oraz autorkę wyśmienicie przetwarzającą tzw. materiały zastane (stare pisma, fotografie itp.). W rezultacie Take 5 to konfrontacja różnych postaw twórczych, poetyk, osobistych relacji z rzeczywistością i wyobraźnią. A używając języka potocznego: dla każdego coś miłego. No, może nie dla każdego.

Take 5 w ramach projektu Focus Poland, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu, wystawa czynna do 17 marca

Polityka 03.2013 (2891) z dnia 15.01.2013; Afisz. Premiery; s. 71
Oryginalny tytuł tekstu: "Piątka żywotna i różnorodna"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

Sondaż „Polityki”: Jak Polacy oceniają 8 lat rządów PiS. Czy te wyniki dają nadzieję?

Nasz sondaż pokazuje, że pewna grupa elektoratu opozycji tkwi w specyficznym politycznym półśnie: może by i chcieli, aby PiS stracił władzę, ale się przy tym nie upierają. Stale trzeba im wysyłać nowe impulsy, uzmysławiać ekscesy władzy (ostatnio afera wizowa), aby wyrwać ich z przekonania, że „jest tak jak zawsze i lepiej nie będzie”. Natomiast PiS już obudził swoich wyborców-śpiochów.

Mariusz Janicki
20.09.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną