Wystawy

Prezydent zaprasza

Recenzja wystawy: "Jaka sztuka dziś, taka Polska jutro"

Ekspozycja daleka jest od estetycznych błahostek i ma realizować ambitny cel – jak piszą organizatorzy – „dopuścić do głosu sprawy wyparte z debaty publicznej”. Ekspozycja daleka jest od estetycznych błahostek i ma realizować ambitny cel – jak piszą organizatorzy – „dopuścić do głosu sprawy wyparte z debaty publicznej”. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie / materiały prasowe
Bywało, że Prezydent RP obejmował patronat nad tą czy ową wystawą. Ale nie przypominam sobie, by ekspozycję zorganizował u siebie w pałacu.

Ściślej mówiąc, udostępnił pomieszczenia, bo wystawę przygotowało Muzeum Sztuki Nowoczesnej, to samo, które skazane jest już chyba na dożywotnią egzystencję bez własnej, normalnej siedziby. W sumie więc pomysł niezgorszy – umościć sobie miejsce na Krakowskim Przedmieściu. Tytuł wystawy pochodzi z pracy laureata Paszportu POLITYKI Cezarego Bodzianowskiego i zaskakująco łączy świat politycznych haseł ze światem sztuki, choć nie jestem pewien, czybym chciał, aby się spełnił. Także sama ekspozycja daleka jest od estetycznych błahostek i ma realizować ambitny cel – jak piszą organizatorzy – „dopuścić do głosu sprawy wyparte z debaty publicznej”.

Tak zapewne jest w przypadku rzeźby „Guma” Pawła Althamera (postać wykluczonego menela) czy „Niewidzialnych kobiet Solidarności” Chorwatki Sanji Iveković (przemilczana rola kobiet w historycznej narracji). Jednak przy wielu pracach, skądinąd bardzo ciekawych, owe przesłanie jakoś trudno się przebija. Gdzie bowiem doszukać się „wyparcia z debaty” w portrecie papieża Jana Pawła II stworzonym z kilku tysięcy osób (Piotr Uklański), w portrecie żony (Wilhelm Sasnal) czy w rzeźbach Aliny Szapocznikow? Lepiej więc darować sobie koncepcyjne dywagacje i przyjąć, że ta ekspozycja to po prostu rodzaj atrakcyjnej muzealnej wizytówki; pokaz w niezwykłym miejscu tego, co w kolekcji MSN najciekawsze.

 

Jaka sztuka dziś, taka Polska jutro, Pałac Prezydencki w Warszawie, wystawa czynna do 21.04 w niedziele

 

Polityka 05.2013 (2893) z dnia 29.01.2013; Afisz. Premiery; s. 71
Oryginalny tytuł tekstu: "Prezydent zaprasza"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyznania nawróconego katechety. „Dwie osoby na religii? Kościół reaguje histerycznie, to ślepa uliczka”

Problem religii w szkole był przez biskupów ignorowany, a teraz podnoszą krzyk – mówi Cezary Gawryś, filozof, teolog i były nauczyciel religii.

Jakub Halcewicz
09.09.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną