Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Wystawy

Krew, młyn i krzyż

Recenzja wystawy: "Telemach"

Oniryczna i symboliczna „Krew poety”. Oniryczna i symboliczna „Krew poety”. CSW Znaki Czasu Toruń / materiały prasowe
Gdybym miał wskazać kilku najbardziej niedocenianych w kraju rodzimych artystów, zapewne znalazłby się w tej grupie Lech Majewski.

Z zawodowym CV, o którym większość może tylko marzyć, zapraszany na prestiżowe festiwale i do słynnych muzeów na całym świecie. U nas – ciągle z etykietą niszowego. Artysta nieustannie oscylujący na granicy dwóch światów: filmu i sztuk wizualnych. Niewątpliwie trudny, erudycyjny, wiele wymagający od odbiorcy, ale ceniony właśnie za wizjonerskość, wyobraźnię, unikanie wszelkiej powierzchowności. I na szczęście coraz częściej zapraszany przez krajowe instytucje kultury – głównie zresztą galerie. Największą atrakcją toruńskiej ekspozycji będzie jedna z najważniejszych i najgłośniejszych prac Majewskiego – „Krew poety”. Powstała siedem lat temu w związku z retrospektywną wystawą twórcy w nowojorskim MoMA. To oniryczna, przepełniona symboliką i emocjami, wielowątkowa i wchodząca w złożony dyskurs z dorobkiem sztuki projekcja filmowa, rozpisana na wiele równoległych projekcji.

Drugim ważnym elementem ekspozycji będą projekcje „Studiów z Bruegla”. To z kolei seria impresji filmowych stworzonych na bazie filmu „Młyn i krzyż”, poświęconego badaniom nad jednym z arcydzieł dawnego mistrza. Sztuka niezwykła i oczekująca od widza szczególnego stanu skupienia. Ale warto podjąć to wyzwanie.

 

Lech Majewski, Telemach, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, Toruń, wystawa czynna do 17 marca

Polityka 06.2013 (2894) z dnia 05.02.2013; Afisz. Premiery; s. 69
Oryginalny tytuł tekstu: "Krew, młyn i krzyż"
Więcej na ten temat

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Pięć dziwactw polskiej polityki. To dlatego czeka nas zapewne dreszczowiec dekady

Nasza krajowa polityka, choć wydaje się na co dzień zwyczajna i banalna, ma jednak swoje wyraziste cechy, może i dziwactwa – w skali europejskiej i nie tylko. Te znaki szczególnie mocno się ujawniają i będą wpływać na kluczowe wydarzenia, także na wybory 9 czerwca i prezydenckie. Oto kilka z takich osobliwości.

Mariusz Janicki
16.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną