Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Wystawy

Kraszewski malarstwa

Recenzja wystawy: "Obłęd"

„Przed...”, cykl „Chwila”, 1971 r. „Przed...”, cykl „Chwila”, 1971 r. Edward Dwurnik/Muzeum Narodowe w Krakowie / materiały prasowe
Wystawa nie jest jakimś artystycznym rarytasem, bo Dwurnika wystawia się w Polsce dość regularnie. Kogo jednak dotychczas ominęły te prezentacje, ten czasu poświęconego wystawie z pewnością nie uzna za stracony.

Na wystawie zgromadzono ponad sto prac. Znam wybitnych malarzy, którzy więcej obrazów nie namalowali przez całe życie. Tymczasem dla Dwurnika to ledwie skromniutka próbka jego dorobku, liczonego w tysiące, a może już dziesiątki tysięcy dzieł. I stąd to tytułowe skojarzenie. W swym fachu imał się wszystkiego: rysunków, grafik, kolaży, malarstwa figuratywnego i abstrakcyjnego. O niesłabnącej popularności jego sztuki przesądziły chyba dwie okoliczności. Po pierwsze, nieco prymitywizujący i bardzo narracyjny sposób malowania, sprawiający, że obrazy te można czytać jak opowiadania. Po drugie zaś, niezwykłe wyczulenie na przeróżne – choć z reguły ciemne – aspekty naszej narodowej duszy, obyczajów, rytuałów, słowem, na ów tytułowy obłęd fenomenu pod tytułem: polska cywilizacja. A cóż bardziej pociąga od dosadnego wizerunku nas i naszych sąsiadów?

Jak na klasyczną retrospektywę przystało, prace Dwurnika ułożono w porządku chronologicznym, co pozwala prześledzić ewolucję (niezbyt radykalną) jego malarstwa. Są więc w ekspozycji prace ze wszystkich najsłynniejszych cykli malarskich, Dwurnik zawsze bowiem malował seriami: Sportowcy, Robotnicy, Warszawa, Podróże autostopem itd. Wystawa nie jest jakimś artystycznym rarytasem, bo Dwurnika wystawia się w Polsce dość regularnie. Kogo jednak dotychczas ominęły te prezentacje, ten czasu poświęconego wystawie z pewnością nie uzna za stracony.

 

Edward Dwurnik, Obłęd, Muzeum Narodowe w Krakowie, wystawa czynna do 9 czerwca

Polityka 13.2013 (2901) z dnia 26.03.2013; Afisz. Premiery; s. 91
Oryginalny tytuł tekstu: "Kraszewski malarstwa"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Fotoreportaże

Richard Serra: mistrz wielkiego formatu. Przegląd kultowych rzeźb

Richard Serra zmarł 26 marca. Świat stracił jednego z najważniejszych twórców rzeźby. Imponujące realizacje w przestrzeni publicznej jednak pozostaną.

Aleksander Świeszewski
13.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną