Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Wystawy

Radom się chwali

Recenzja wystawy: „Żyć Sztuką”

Wojciech Fangor, M43, 1969 r. Wojciech Fangor, M43, 1969 r. Marcin Kucewicz / Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu
Na wystawie reprezentowana jest większość ważnych zjawisk artystycznych półwiecza 1945–95, choć z widocznym przechyłem w stronę malarstwa figuratywnego.

Na spotkanie z polską sztuką powojenną można pielgrzymować – poza głównymi ośrodkami – także do miejsc nieoczywistych, gdzie udało się stworzyć zaskakująco ciekawe kolekcje. Jak Radom, który postanowił się swoimi zbiorami pochwalić w sposób spektakularny – przygotowując ogromną wystawę, na której znalazło się aż 330 spośród 4500 zgromadzonych w muzeum dzieł. Radomska kolekcja, tworzona od końca lat 70., koncentrowała się początkowo na współczesnym polskim rysunku. Z czasem zbiory się rozwinęły, a na wystawie reprezentowana jest większość ważnych zjawisk artystycznych półwiecza 1945–95, choć z widocznym przechyłem w stronę malarstwa figuratywnego. Od prac Szkoły Krakowskiej, przez twórców, których kariery zapoczątkowała słynna wystawa „Arsenał”, grupę Wprost, liczne przykłady malarstwa metaforycznego i filozoficznego, świetne portrety. Atrakcją są np. obrazy Wojciecha Fangora pokazywane w 1970 r. na wystawie w nowojorskim Guggenheim Museum czy prace Andrzeja Wajdy, których spory zbiór twórca przekazał kiedyś muzeum. Ciekawe świadectwo bogactwa i jakości polskiej sztuki drugiej połowy XX w., które warto poznać, nie zrażając się nazbyt emfatycznym tytułem ekspozycji.

Żyć Sztuką, Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu, do 15 maja

Polityka 9.2016 (3048) z dnia 23.02.2016; Afisz. Premiery; s. 69
Oryginalny tytuł tekstu: "Radom się chwali"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Janusz Rewiński: Misiek, Siara, „Gęba” nowej Polski. Nie uznawał półśrodków, a wszyscy go kochali

Dla wielu na zawsze pozostanie przede wszystkim Siarą z „Kilera”, lecz aktorskie kreacje Janusza Rewińskiego ułożyły się w symboliczną kronikę czasów: upadku komunizmu, bolączek transformacji ustrojowej, politycznych podziałów.

Jakub Demiańczuk
11.06.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną