Wystawy

Piątka ze sztuki

Recenzja wystawy: „Spojrzenia 2017. Wystawa konkursowa”

Z lewej: Łukasz Surowiec, „Black Block”, 2017 r. Z prawej: Ewa Axelrad, „Sztama 2”, 2017 r. Z lewej: Łukasz Surowiec, „Black Block”, 2017 r. Z prawej: Ewa Axelrad, „Sztama 2”, 2017 r. Marek Krzyżanek / materiały prasowe
Już po raz ósmy ruszył wyścig o laur najważniejszej środowiskowej nagrody dla młodych polskich twórców, przyznawanej przez Deutsche Bank i Zachętę.

Już po raz ósmy ruszył wyścig o laur najważniejszej środowiskowej nagrody dla młodych polskich twórców, przyznawanej przez Deutsche Bank i Zachętę. W tym roku o trzy wyróżnienia (I i II nagroda oraz laur publiczności) stara się piątka artystów w wieku do 30 do 33 lat: Ewa Axelrad, Przemek Branas, Agata Kus, Honorata Martin i Łukasz Surowiec. Różnią ich stosowane środki wyrazu, od klasycznego malarstwa sztalugowego, przez obiekty i instalacje oraz wideo, po społeczną akcję artystyczną. Ale też coś łączy: wyraźnie wyczuwalny wątek niepokoju wynikającego z obserwowania otaczającego nas świata.

Spojrzenia 2017. Wystawa konkursowa, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa, do 12 listopada

Polityka 39.2017 (3129) z dnia 26.09.2017; Afisz. Premiery; s. 71
Oryginalny tytuł tekstu: "Piątka ze sztuki"

Czytaj także

Niezbędnik

Skąd się biorą pioruny? Odpowiedź może zaskoczyć

Piorun pojawia się nagle, znika błyskawicznie i nie pozwala się łatwo zbadać. Skąd to budzące zachwyt i grozę zjawisko bierze energię oraz jak ją uwalnia? Odpowiedź może zaskoczyć.

Andrzej Hołdys
07.07.2020