Wystawy

Skracając dystans

Recenzja wystawy: „Bestia, bóg i linia”

Ines Doujak, Czółenka tkackie, ścieżki wojenne, 2010-18. Ines Doujak, Czółenka tkackie, ścieżki wojenne, 2010-18. Ines Doujak / materiały prasowe
Wystawa w MSN w oryginalny sposób, wymagający od widzów niemałej gimnastyki intelektualnej, pomaga zrozumieć problemy Wschodu i skraca dystans.

Tytuł najnowszej wystawy przygotowanej przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej może zaskakiwać, a nawet prowokować. Wątpliwości rozwiewa podtytuł ekspozycji: „Splot wiedzy, religii i sztuki w regionie Azji i Pacyfiku”. To dzieła kilkudziesięciu twórców wywodzących się m.in. z Australii, Bangladeszu i Filipin. Podejmują w swoich pracach kwestie istotne z punktu widzenia Dalekiego Wschodu oraz Oceanii. Zajmują się trudnym dziedzictwem epoki kolonialnej, radykalizacją poszczególnych grup religijnych czy odwrotem od świata szeroko pojętych zachodnich wartości. Ich wyboru dokonał głównie Cosmin Costinas, urodzony w Rumunii i od lat mieszkający w Hongkongu, gdzie jest dyrektorem Centrum Sztuki Współczesnej Para Site. Najciekawszym elementem ekspozycji i może wręcz najbardziej egzotycznym jest tkanina. Jako artystyczne medium nadal pozostaje u nas niedoceniana, w Azji zaś jest darzona niezwykłym szacunkiem. Właśnie m.in. za sprawą tkaniny podróż na Wschód okazuje się pod wieloma względami intrygująca. Szkoda tylko, że tak mało uwagi poświęcono Chinom, gdzie z punktu widzenia sztuk pięknych dzieją się rzeczy wyjątkowo interesujące. Jako całość wystawa w MSN w oryginalny sposób, wymagający od widzów niemałej gimnastyki intelektualnej, pomaga zrozumieć problemy Wschodu i skraca dystans.

Bestia, bóg i linia, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, wystawa czynna do 7 października

Polityka 32.2018 (3172) z dnia 07.08.2018; Afisz. Premiery; s. 77
Oryginalny tytuł tekstu: "Skracając dystans"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Rynek

Bałtyk bez połowów

Jedni mówią, że Bałtyk umiera. Inni, że tylko się zmienia. Dla rybaków to jednakowo zła wiadomość. Dla nas też.

Ryszarda Socha
19.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną