Wystawy

Zawrót głowy na ból głowy

Recenzja wystawy: „Cudo-Twórcy”

Tkanina mozaikowa z Historią Zbawienia, Zgorzelec, 1789 r. Tkanina mozaikowa z Historią Zbawienia, Zgorzelec, 1789 r. Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Przygotowano ekspozycję, która na pewno nie znudzi, choć uważnego widza może prawdziwie zmęczyć.

Powszechny ból głowy dyrektorów muzeów bierze się ze świadomości, że przetrzymują w magazynach wiele wspaniałych eksponatów, które warto byłoby pokazać publiczności, ale nie pozwalają na to warunki wystawiennicze. Dyrektor Piotr Oszczanowski na 70-lecie podległej mu placówki postanowił zafundować sobie kurację przeciwbólową, a równocześnie wywołać prawdziwy zawrót głowy u zwiedzających. A to za sprawą 1200 obiektów, które w ramach nowej wystawy stałej trafiły do sal ekspozycyjnych. Nowa propozycja przypomina trochę konwencję dawnej Kunstkamery; mniej tu chodzi o tropy edukacyjne, naukowe czy interpretacyjne, a bardziej o wywołanie zachwytu czy zadziwienia. Sztuka Dalekiego Wschodu sąsiaduje więc z dawnym rzemiosłem oraz współczesnym szkłem i ceramiką. Jest broń, meble, stroje, zabawki, globusy, wazony i całe mnóstwo innych rzeczy. Co je łączy? Tytuł. Dzięki myślnikowi rozumiany jednak jako tworzenie cudeniek, a nie rzeczy niemożliwych. I choć klasycznie pojmowanej sztuki jest tu niewiele, to w pewnym sensie wszystko jest sztuką. Dzięki maestrii wykonania, bogactwu form, precyzji łączonej z wyobraźnią. Jest i kilka rarytasów na skalę światową, jak japońska szkatułka na przybory do kaligrafii (jedna z trzech tego typu na świecie) czy niezwykła XVIII-wieczna tkanina patchworkowa z biblijną Historią Zbawienia. Przygotowano zatem ekspozycję, która na pewno nie znudzi, choć uważnego widza może prawdziwie zmęczyć.

Cudo-Twórcy, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, wystawa stała

Polityka 36.2018 (3176) z dnia 04.09.2018; Afisz. Premiery; s. 77
Oryginalny tytuł tekstu: "Zawrót głowy na ból głowy"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

Kompozytorki wchodzą do gry

Kiedyś mieliśmy wśród kompozytorek pojedyncze przykłady spektakularnych karier. Ale najmłodsze pokolenie idzie całą ławą, co było widoczne na jesiennych festiwalach muzyki współczesnej.

Dorota Szwarcman
01.12.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną