Wystawy

Tam nie było PRL

Recenzja wystawy: „Jacek Maria Stokłosa, Galeria Krzysztofory”

Bal Hipisów w Galerii Krzysztofory – Olga Ostrowska (później Jackowska, „Kora”) i Ryszard Terlecki („Pies”), 1969 r. Bal Hipisów w Galerii Krzysztofory – Olga Ostrowska (później Jackowska, „Kora”) i Ryszard Terlecki („Pies”), 1969 r. Jacek Maria Stokłosa / materiały prasowe
W często wyrażanej i raczej nieprzesadzonej opinii Galeria Krzysztofory stanowiła centrum artystycznego ducha awangardy w drugiej połowie XX w., nie tylko w Krakowie, ale i w Polsce.

W często wyrażanej i raczej nieprzesadzonej opinii Galeria Krzysztofory stanowiła centrum artystycznego ducha awangardy w drugiej połowie XX w., nie tylko w Krakowie, ale i w Polsce. Młodszym być może wypada przypomnieć, że w malowniczych piwnicach przy ul. Szczepańskiej miała siedzibę legendarna Grupa Krakowska oraz – nie mniej legendarny teatr Cricot 2. I tak to się twórczo plotło od 1958 r. przez kilka dziesięcioleci, by w nowym stuleciu ostatecznie przejść do historii. Na 60. rocznicę powstania galerii ową historię przywołuje Jacek Maria Stokłosa. Sam był aktorem u Kantora, ale przede wszystkim wytrwałym dokumentalistą tego, co się tam działo. Na wystawie, będącej formą promocji monumentalnego albumu, pokazano 200 zdjęć wybranych spośród kilku tysięcy. 

Jacek Maria Stokłosa, Galeria Krzysztofory, Starmach Gallery, Kraków, do 31 stycznia 2019 r.

Polityka 46.2018 (3186) z dnia 13.11.2018; Afisz. Premiery; s. 81
Oryginalny tytuł tekstu: "Tam nie było PRL"
Reklama