Wystawy

Pokaż, co potrafisz

Recenzja wystawy: „Coming Out 2018”

Kornelia Dzikowska, Rzecz o pragnieniu, 2018 r. Kornelia Dzikowska, Rzecz o pragnieniu, 2018 r. Weronika Gos / materiały prasowe
Gdy impreza startowała przed dziesięciu laty, była niczym więcej niż środowiskowym pokazem dokonań najzdolniejszych absolwentów ASP w Warszawie.

Dziś jest ważnym elementem systemu promowania najlepszych młodych artystów w Polsce. A także wzorem dla innych powstających w całym kraju przedsięwzięć tego typu. Wystawa ma kilka niezaprzeczalnych zalet. Pierwsza to różnorodność. Na niedużej przestrzeni zaprezentowano bogactwo artystycznej kreacji, od malarstwa, rzeźby, grafiki, przez instalacje i sztukę wideo, po meble, projekty kostiumów, scenografii i książek. Druga to zbiorowy portret polskich młodych twórców: ich sposobów myślenia, wrażliwości, zainteresowań, fascynacji, ale i umiejętności. Cieszy, że na wystawie jest nieco prac, w których autorzy próbują wziąć się za bary z otaczającą nas rzeczywistością. Czasami w kwestiach ważnych (szum informacyjny, konsumpcjonizm), czasem błahych (tatuaże, disco polo), czasem oczywistych (ekologia). Częściej jednak młodzi artyści wolą upajać się formą i warsztatem, które nabyli na studiach lub opowiadać o swoich osobistych (zwykle jeszcze ograniczonych) doświadczeniach. Nie mają zdania na temat polityki i geopolityki, kwestii społecznych, praw ekonomicznych, zagrożeń cywilizacyjnych? Nie chcą go ujawniać? Miejmy nadzieję, że muszą do tego po prostu dojrzeć.

Coming Out 2018, Centrum Praskie Koneser, Warszawa, do 21 grudnia

Polityka 50.2018 (3190) z dnia 11.12.2018; Afisz. Premiery; s. 81
Oryginalny tytuł tekstu: "Pokaż, co potrafisz"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

Wojewódzki z Matą o „Patointeligencji” i „Patoreakcji”

Mata, autor „Patointeligencji”, który właśnie opublikował nowy utwór z równie mocnym tekstem: – Społeczną rolą artysty czasami jest wystawienie się na strzał. Ja się czuję z tym dobrze, to zamieszanie czemuś służy.

Kuba Wojewódzki
03.04.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną