Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Wystawy

Sztuka jak nożna piłka

Recenzja wystawy: „Problemy pierwszego świata: życie przed śmiercią”

Agata Kus, We so much need beauty when we’re close to death, 2017 r. Agata Kus, We so much need beauty when we’re close to death, 2017 r. Fundacja Stefana Gierowskiego / materiały prasowe
Ta wystawa kojarzy mi się z reprezentacją Polski w piłce nożnej: mamy dobrych, a nawet świetnych zawodników, ale jako zespół kiepsko sobie radzą.

Tym razem malarski team poprowadził doświadczony kurator Stach Szabłowski, a reprezentację wybrał rzeczywiście mocną. Każdemu, kto interesuje się sztuką współczesną, wiele mówią takie nazwiska, jak Łukasz Korolkiewicz (lider-nestor), Robert Maciejuk, Agata Bogacka czy wschodząca gwiazda Agata Kus. Nie mówiąc o mocnym wsparciu trzech laureatów Paszportów POLITYKI w dziedzinie sztuk wizualnych – Dominika Lejmana, Normana Leto i Marcina Maciejowskiego. Z taką ekipą teoretycznie można podbijać świat, a przynajmniej rodzimy art world. Tymczasem trener-kurator najwyraźniej zakiwał się w lingwistyczno-filozoficznych strategiach, w swych rozważaniach próbując przekonać widza, że oto ma do czynienia z wyrafinowaną koncepcją, w subtelny sposób spajającą dorobek twórczy 13 wybranych artystów. Tak wyrafinowaną, że nie podejmuję się jej przekazać – myśl szkoleniowa wybiegła bardzo do przodu i doprawdy trudno za nią nadążyć. Zamiast więc tropić ją w ekspozycji, proponuję potencjalnym zwiedzającym oddać się po prostu czystej kontemplacji zebranych prac. Zapewniam, że jest na wystawie dużo dobrego, ciekawego, intrygującego malarstwa, które i bez odwoływania się do problemów pierwszego świata (czy my już do niego należymy?) świetnie się obroni, a kiedy trzeba, nawet zaatakuje naszą wrażliwość w niespodziewanej kontrze.

Problemy pierwszego świata: życie przed śmiercią, Fundacja Stefana Gierowskiego, Warszawa, do 31 marca

Polityka 8.2019 (3199) z dnia 19.02.2019; Afisz. Premiery; s. 73
Oryginalny tytuł tekstu: "Sztuka jak nożna piłka"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Klasyki Polityki

Uczulenie na ludzi. Skąd się bierze ekstremalna nieśmiałość

Ekstremalna nieśmiałość – tak określa się fobię społeczną. To lęk przed byciem obserwowanym i ocenianym, przed kompromitacją i upokorzeniem. Dziś, gdy przez życie idzie się przebojem, musi być szczególnie dotkliwy. Mało teraz miejsca dla nieśmiałych.

Joanna Podgórska
17.09.2005
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną