Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Wystawy

Wojna to nie wojenka

Recenzja wystawy: „Nigdy więcej. Sztuka przeciw wojnie i faszyzmowi w XX i XXI w.”

Wilhelm Sasnal, „Z powrotem w Warszawie”, 2018 r. Wilhelm Sasnal, „Z powrotem w Warszawie”, 2018 r. Marek Gardulski / materiały prasowe
Wystawa poświęcona sztuce antywojennej i antyfaszystowskiej to w naszym kraju pomysł nieco ryzykowny, zważywszy, jak ów termin się kojarzy.

Starszym – z propagandą władzy ludowej. A młodym – z anarchistyczną postawą spod znaku antify i squatersów. Mocne siły kuratorskie z szefową MSN Joanną Mytkowską na czele postawiły przed sobą ambitne zadanie odświeżenia poprzez sztukę pierwotnych znaczeń i kontekstów. Twórcy przyjęli trzy węzłowe dla zagadnienia perspektywy. Pierwsza to lata 30. XX w., rodząca się groza niemieckiego faszyzmu i heroiczny antyfaszyzm, choćby spod znaku I Grupy Krakowskiej. Druga to lata 50., gdy w Polsce mieszały się dwa porządki: oficjalny, z ideologicznym manipulowaniem antywojenną retoryką, oraz osobisty, artystów przepracowujących tragizm niedawno zakończonej wojny. I wreszcie współczesność z jej (post)faszyzmem, odradzającymi się nacjonalizmami, ale też z nową siatką uwikłań wojennych wielkich koncernów (zbrojeniowych i energetycznych), politycznymi manipulacjami oraz żonglowaniem językiem sloganów i uproszczeń. A nad całą wystawą góruje ikoniczne dla tematyki dzieło, czyli „Guernica” Picassa i to w trzech dość zaskakujących odsłonach. Nie zdradzę jakich, by zachęcić do odwiedzenia tej inspirującej i – niestety – bardzo aktualnej wystawy, przygotowanej w ramach imponującego oddolnego (władza woli wspierać pamięć faszystowskich brygad) przedsięwzięcia przedstawionego na stronie www.rokantyfaszystowski.org.

Nigdy więcej. Sztuka przeciw wojnie i faszyzmowi w XX i XXI w., Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, do 17 listopada

Polityka 36.2019 (3226) z dnia 03.09.2019; Afisz. Premiery; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Wojna to nie wojenka"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Legendarny Boeing 747 przechodzi do historii

Po ponad półwieczu dominacji na niebie do historii przechodzi Boeing 747, Jumbo Jet. Samolot, który zmienił lotnictwo cywilne. I świat.

Olaf Szewczyk
21.03.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną