Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Wystawy

Wojna to nie wojenka

Recenzja wystawy: „Nigdy więcej. Sztuka przeciw wojnie i faszyzmowi w XX i XXI w.”

Wilhelm Sasnal, „Z powrotem w Warszawie”, 2018 r. Wilhelm Sasnal, „Z powrotem w Warszawie”, 2018 r. Marek Gardulski / materiały prasowe
Wystawa poświęcona sztuce antywojennej i antyfaszystowskiej to w naszym kraju pomysł nieco ryzykowny, zważywszy, jak ów termin się kojarzy.

Starszym – z propagandą władzy ludowej. A młodym – z anarchistyczną postawą spod znaku antify i squatersów. Mocne siły kuratorskie z szefową MSN Joanną Mytkowską na czele postawiły przed sobą ambitne zadanie odświeżenia poprzez sztukę pierwotnych znaczeń i kontekstów. Twórcy przyjęli trzy węzłowe dla zagadnienia perspektywy. Pierwsza to lata 30. XX w., rodząca się groza niemieckiego faszyzmu i heroiczny antyfaszyzm, choćby spod znaku I Grupy Krakowskiej. Druga to lata 50., gdy w Polsce mieszały się dwa porządki: oficjalny, z ideologicznym manipulowaniem antywojenną retoryką, oraz osobisty, artystów przepracowujących tragizm niedawno zakończonej wojny. I wreszcie współczesność z jej (post)faszyzmem, odradzającymi się nacjonalizmami, ale też z nową siatką uwikłań wojennych wielkich koncernów (zbrojeniowych i energetycznych), politycznymi manipulacjami oraz żonglowaniem językiem sloganów i uproszczeń. A nad całą wystawą góruje ikoniczne dla tematyki dzieło, czyli „Guernica” Picassa i to w trzech dość zaskakujących odsłonach. Nie zdradzę jakich, by zachęcić do odwiedzenia tej inspirującej i – niestety – bardzo aktualnej wystawy, przygotowanej w ramach imponującego oddolnego (władza woli wspierać pamięć faszystowskich brygad) przedsięwzięcia przedstawionego na stronie www.rokantyfaszystowski.org.

Nigdy więcej. Sztuka przeciw wojnie i faszyzmowi w XX i XXI w., Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, do 17 listopada

Polityka 36.2019 (3226) z dnia 03.09.2019; Afisz. Premiery; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Wojna to nie wojenka"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Nauka

Atak paniki. Kiedy czujesz, że umierasz

Serce bije coraz szybciej, robi ci się duszno, z trudem łapiesz powietrze. Ręce i nogi zaczynają drętwieć. W głowie kołacze się myśl: to chyba zawał! Jesteś w domu, pracy, sklepie. I nie wiesz, co zrobić.

Marta Glanc
09.12.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną