Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Wystawy

Test społeczny

Recenzja wystawy: „HIVstorie: Żywe polityki”

Seria zakładek, Furkan Öztekin, 2018 r. Seria zakładek, Furkan Öztekin, 2018 r. Ali Betil Collection / materiały prasowe
Wystawie towarzyszy bardzo bogaty program działań: wykłady, dyskusje, projekcje filmowe, oprowadzania, ale też – to ciekawostka – możliwość bezpłatnego i anonimowego poddania się testom na HIV.

Biennale Warszawa dało się poznać jako instytucja organizująca wystawy z silnym pierwiastkiem społecznym i aktywistycznym. Nie inaczej jest i tym razem. Osią podróżującej przez Europę wystawy uczyniono temat nienowy: epidemię HIV. Jednak organizatorów nie interesowały aspekty medyczne czy psychologiczne, ale wyłącznie to, jak rozprzestrzeniająca się choroba stymulowała społeczeństwa lub poszczególne ich segmenty do aktywnego, zorganizowanego i oddolnego przeciwstawiania się jej. Wystawę poprzedziły wspólne naukowe badania prowadzone na kilku europejskich uniwersytetach, a zebrany i opracowany materiał stanowi podstawową zawartość ekspozycji. Niewiele więc tu prac artystycznych, za to mnóstwo filmowych i fotograficznych zapisów społecznych działań, sporo dokumentów, plakatów, efemerycznych wydawnictw. 

HIVstorie: Żywe polityki, Biennale Warszawa, do 1 marca

Polityka 6.2020 (3247) z dnia 04.02.2020; Afisz. Premiery; s. 73
Oryginalny tytuł tekstu: "Test społeczny"
Reklama