Wystawy

Liny i linie

Recenzja wystawy: „Urządzone. Zrealizowane, prace z kolekcji Galerii Starmach”

„Kompozycja przestrzenna” Marka Piaseckiego z 1968 r. „Kompozycja przestrzenna” Marka Piaseckiego z 1968 r. Marek Gardulski/Galeria Starmach / materiały prasowe
Wiele te prace różni, zaś łączy starannie dobrana mieszanka bodźców intelektualnych i emocjonalnych.

To jedna z pierwszych, a może i pierwsza wystawa sztuki otwarta w kraju po „odmrożeniu” muzeów i galerii. Natomiast druga, rok po roku, w tym samym miejscu ekspozycja ze zbiorów Galerii Starmach. I znając bogactwo oraz różnorodność tej kolekcji, można mieć pewność, że wystarczyłoby jeszcze dzieł i pomysłów na jakieś 30 kolejnych edycji. Znany krakowski kolekcjoner i marchand pokazuje w Sopocie prac niewiele, ale są za to niezwykle starannie dobrane. Tym razem buduje prezentację na pomyśle, by zestawić dzieła, które wykraczają poza tradycyjne gatunki sztuki (malarstwo, rzeźba) i które twórczo, zaskakująco, oryginalnie rozwijały ideę „ready made” Marcela Duchampa.

Urządzone. Zrealizowane, prace z kolekcji Galerii Starmach, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, do 9 sierpnia

Polityka 20.2020 (3261) z dnia 12.05.2020; Afisz. Premiery; s. 65
Oryginalny tytuł tekstu: "Liny i linie"

Czytaj także

Kultura

Wojewódzki z Matą o „Patointeligencji” i „Patoreakcji”

Mata, autor „Patointeligencji”, który właśnie opublikował nowy utwór z równie mocnym tekstem: – Społeczną rolą artysty czasami jest wystawienie się na strzał. Ja się czuję z tym dobrze, to zamieszanie czemuś służy.

Kuba Wojewódzki
03.04.2021