Wystawy

Retro-eko

Recenzja wystawy: „Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza”

Kolaż grafik z wystawy pt. „Rośliny i zwierzęta”. Kolaż grafik z wystawy pt. „Rośliny i zwierzęta”. MCK
Ta wystawa stanowi manifestację wyśmienitego klasycznego graficznego warsztatu, precyzji, uważności, a główną emocją towarzyszącą oglądaniu prac jest podziw i zachwyt.

Dziś to raczej twórcy w swoich artystycznych projektach czerpią z osiągnięć wiedzy. Ale przez długie stulecia było odwrotnie, to nauka musiała korzystać z pomocy sztuki, by badania i odkrycia otrzymały wsparcie w odpowiednich ilustracjach, rysunkach, tablicach. O tym przypomina krakowska, imponująca wystawa. Zgromadzono 40 atlasów, 400 rycin i 90 wielkoformatowych plansz, często pokazywanych publicznie po raz pierwszy, a wiodących nas przez świat flory i fauny, zarówno tej nam najbliższej, wręcz przydomowej, jak i egzotycznej, podpatrzonej w dalekich krajach. Najstarsze prace pochodzą z pierwszej połowy XVII w., najnowsze z początków XIX w. 

Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza, Międzynarodowe Centrum Kultury, Kraków, do 18 października

Polityka 23.2020 (3264) z dnia 02.06.2020; Afisz. Premiery; s. 65
Oryginalny tytuł tekstu: "Retro-eko"
Reklama

Czytaj także

Kultura

TikTok – nowa fabryka hitów

Najpierw przenieśli się tu odbiorcy, widząc w tym miejsce dla żywej muzyki. Za nimi ruszyli twórcy – ostatnio Abba. I wydawcy, wyczuwając nową fabrykę hitów. Miejsce MTV zajął TikTok.

Michał R. Wiśniewski
21.09.2021