Wystawy

***** ***

Recenzja wystawy: „Wybór”

„Wybór” „Wybór” Jarek Mazur
Złość, bunt, poczucie solidarności, niezgoda na zniewolenie i manipulacje, wołanie o tytułowe prawo do wyboru, zwizualizowane w formie symbolu wystawy przez Stanisława Kobę. Brawo!

Co to się porobiło? Jedynym miejscem wystawowym, w którym można dziś obejrzeć reakcję artystów na wydarzenia ostatnich tygodni, jest galeria położona w malutkiej wsi pośrodku lasów, w samym sercu regionu uważanego za matecznik obecnej władzy, czyli na Podkarpaciu (wizyta po uprzednim umówieniu się z właścicielem galerii i z zachowaniem sanitarnych wytycznych). Miejsce jest zjawiskowe, podobnie jak wystawa. Zorganizowana spontanicznie i błyskawicznie. Właściciel galerii Jan Pastuła rozesłał wici, a reakcja artystek i artystów przeszła najśmielsze oczekiwania; praktycznie wszyscy przysłali swoje prace. Niektóre powstałe ad hoc, inne wcześniejsze, ale idealnie wpisujące się w bieżący społeczno-polityczny dyskurs.

Wybór, wystawa zbiorowa, Galeria Sztuki Współczesnej Pastula, Poręby Kupieńskie, termin zamknięcia nieustalony

Polityka 49.2020 (3290) z dnia 01.12.2020; Afisz. Premiery; s. 81
Oryginalny tytuł tekstu: "***** ***"

Czytaj także

Historia

Ostatni niemiecki jeniec

W czasie drugiej wojny w obozach jenieckich w USA znalazły się setki tysięcy niemieckich żołnierzy. Wielu z nich podjęło próby ucieczki. Ostatni ze zbiegów, urodzony w Świdnicy Georg Gaertner, ujawnił się po 40 latach.

Andrzej Fedorowicz
12.01.2021