Wystawy

Nie tylko Dali

Recenzja wystawy: „Współczesna sztuka hiszpańska XXI wieku. Kolekcja Bassatów”

Współczesna sztuka hiszpańska XXI wieku. Kolekcja Bassatów. Współczesna sztuka hiszpańska XXI wieku. Kolekcja Bassatów. Instytut Cervantesa
A kto poczuje niedosyt, ten powinien koniecznie odwiedzić siedzibę kolekcji w katalońskim Mataró.

Nie każdy, nawet jeśli interesuje się współczesną sztuką, wie, że najwięksi twórcy hiszpańskiego malarstwa XX w. w gruncie rzeczy związani byli z jednym tylko jego regionem – Katalonią. Dotyczy to zarówno Salvadora Dalego, Joana Miró, Pabla Picassa (przed wyjazdem do Francji) i Antonia Tàpiesa. Ale o współczesnej sztuce Katalonii wiemy niewiele, choć ciekawe wydawać się może życie i tworzenie w cieniu takich legend. I ową ciekawość próbuje zaspokoić najnowsza wystawa przygotowana przez Instytut Cervantesa.

Współczesna sztuka hiszpańska XXI wieku. Kolekcja Bassatów, Instytut Cervantesa w Warszawie (do 14 listopada) i w Krakowie (23 listopada – 16 stycznia 2022 r.)

Polityka 41.2021 (3333) z dnia 05.10.2021; Afisz. Premiery; s. 71
Oryginalny tytuł tekstu: "Nie tylko Dali"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021