Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Wystawy

Inna bajka

Recenzja wystawy: „Opowieści okrutne, Aleksandra Waliszewska i symbolizm”

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Metafora goni tu metaforę, śmierć splata się z erotyką, młodość nieoczekiwanie przechodzi w starość.

Bohaterka wystawy jest nie tylko znaną malarką, ale – rzec by można – artystyczną celebrytką, co w sztuce zdarza się raczej rzadko. Na Instagramie jej poczynania śledzi 117 tys. osób. Aż dziw bierze, że Waliszewska nie miała dotychczas porządnej monograficznej prezentacji, choć aktywna i ceniona jest już od blisko dwu dekad. Na szczęście tę lukę z nawiązką nadrobiła obecna ekspozycja. Przygotowana ze starannością i rozmachem, do jakich MSN przyzwyczaiło swoich bywalców.

Ciekawe, że kuratorki wystawy nie ograniczyły się do zaprezentowania dorobku artystki, ale postanowiły nadać mu historyczny kontekst. Z rozlicznych inspiracji, fascynacji i odniesień, jakich doszukać się można w twórczości Waliszewskiej, a rozciągniętych od średniowiecza po surrealizm, wybrały jeden: symbolizm przełomu XIX i XX w. w sztuce polskiej i wschodnioeuropejskiej. Interpretacyjną jakość to nieco spłyca, ale jest bez wątpienia ciekawe i atrakcyjne. Oto bowiem bajkowo-oniryczne uniwersum artystki zamieszkane przez koty, tajemnicze kobiety, wampiry, a reprezentowane 130 dziełami, zostało wzbogacone o kolejne 80 prac ze świata wyobraźni zarówno naszych wielkich symbolistów, jak Biegas, Wojtkiewicz czy Okuń, jak i pieczołowicie wyszperanych twórców z Czech, Litwy, Łotwy czy Estonii. Metafora goni tu metaforę, śmierć splata się z erotyką, młodość nieoczekiwanie przechodzi w starość. Jednych widzów te wizje chwycą za serce, dla innych będą intelektualnym wyzwaniem. O obojętnych będzie raczej trudno.

Opowieści okrutne, Aleksandra Waliszewska i symbolizm, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, do 2 października

Polityka 25.2022 (3368) z dnia 13.06.2022; Afisz. Premiery; s. 89
Oryginalny tytuł tekstu: "Inna bajka"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Legendarny Boeing 747 przechodzi do historii

Po ponad półwieczu dominacji na niebie do historii przechodzi Boeing 747, Jumbo Jet. Samolot, który zmienił lotnictwo cywilne. I świat.

Olaf Szewczyk
21.03.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną