Wystawy

Tytan abstrakcji geometrycznej

Henryk Stażewski (1894–1988) zmienny/konsekwentny, Muzeum Narodowe w Krakowie, wystawa czynna do 21 września

W środowisku artystycznym znana jest anegdota o pewnym francuskim kolekcjonerze, który zjechał w latach 70. do Warszawy tylko po to, by prosić Stażewskiego o sygnaturę na obrazie, który powstał jeszcze przed wojną. Mistrz, otoczony wianuszkiem admiratorów, przyjrzał się uważnie pracy i powiedział: „Tak, to mój obraz. Ale słaby”. I nie podpisując, oddał go właścicielowi.

Na krakowskiej wystawie, zorganizowanej w 20 rocznicę śmierci malarza, słabych prac nie ma. Nic dziwnego, bo wybrano tylko kilkadziesiąt dzieł z niemałej spuścizny artysty. A dobrano je tak, by ukazać wszystkie najważniejsze wątki jego twórczości. Jak pisze kurator wystawy, „od awangardowej ortodoksji czasów przedwojennych przez poszukiwanie harmonii kształtów i kolorów w serii znakomitych reliefów po eksplozję barw w późniejszych cyklach malarskich”. Ale jakkolwiek by ewoluowała twórczość Stażewskiego, to zawsze pozostawał on jednym z najważniejszych przedstawicieli abstrakcji geometrycznej, nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Aranżacja wystawy podkreśla charakter prac: jest uporządkowana, wyciszona, rzec by można, elegancka. Cóż to za relaks dla oczu i duszy zmęczonych chaosem bodźców atakujących nas na co dzień w Internecie, telewizji, na ulicy.
 

Henryk Stażewski (1894–1988) zmienny/konsekwentny, Muzeum Narodowe w Krakowie, wystawa czynna do 21 września 

Reklama

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

56. Czy tzw. żołnierze wyklęci są powodem do dumy?

Rafał Wnuk
10.07.2018
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną