Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Wystawy

Siła reprezentatywna

Zofia Stryjeńska 1891–1976, Muzeum Narodowe w Krakowie, wystawa czynna do 4 stycznia 2009 r.

To pierwsza w Polsce monograficzna wystawa malarki po 1945 r. Zadziwiające, biorąc pod uwagę popularność, jaką cieszyły się jej prace w okresie międzywojennym. Już w 1924 r. (artystka miała wówczas 33 lata) Jan Żyznowski pisał: „Jest ona obecnie ową jedyną dla malarstwa polskiego siłą reprezentatywną”. Ale także po wojnie obrazy Stryjeńskiej upowszechniano na milionach widokówek (słynne Tańce Polskie), które przez całe dziesięciolecia można było kupić w każdym kiosku Ruchu. Z drugiej strony, powody tej nieobecności w życiu artystycznym można zrozumieć. To, co niegdyś stanowiło w jej sztuce magnes, z czasem mocno pokryło się patyną. A więc nieustanne nawiązywanie do ludowych wątków, radosna witalność, widoczna dekoracyjność, nazbyt ostre, czyste barwy. Stryjeńska niewątpliwie nawiązywała do popularnego wówczas art deco, ale robiła to w sposób najbardziej swojski z możliwych.

Po drugie, Stryjeńska w pewnym momencie swej kariery na bok odłożyła artystyczne ambicje i uprawiała coś, co dziś zwiemy dosadnie chałturą. Jej popularności z pewnością nie przysłużył się także wyjazd na stałe za granicę w 1949 r. Przez wiele lat mieszkała w Paryżu, zmarła w Szwajcarii w 1976 r. W Krakowie z jej przebogatej spuścizny wybrano 100 obrazów, w tym fragmenty sławnej dekoracji Pawilonu Polskiego na wystawie w Paryżu. A także grafiki, książki, plakaty, projekty reklam, zabawek, a nawet szachów i rękawiczek oraz wiele innych. Czyli wszystko to, co na porządnej monograficznej wystawie znaleźć się powinno.

 

Reklama

Czytaj także

null
Nauka

Kleszcz: pospolity, łąkowy, afrykański. Dlaczego nam grożą i jak się ich pozbyć

Wiktoria Romanek z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego opowiada „Polityce” o tym, jak rozróżnić kleszcze, o Narodowym Kleszczobraniu oraz tym, co robić, gdy znajdziemy kleszcza wbitego w nasze ciało lub ciało naszego czworonożnego przyjaciela.

Maciej Jaźwiecki
16.06.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną