Wystawy

Twarzowe zdjęcia

Krzysztof Gierałtowski, Warszawiacy i inni. Portrety polskich indywidualności, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, wystawa czynna do 3.01.2009.

Krzysztof Gierałtowski tworzy fotograficzne portrety ludzi rekordowo długo, bo od lat 60. XX w., bez wytchnienia i z godną podziwu konsekwencją. Głównie ludzi kultury, ale też sportowców, polityków, uczonych. Były czasy, że artystyczny konterfekt w wykonaniu mistrza był świadectwem przynależności do intelektualnej elity kraju (słynny cykl zdjęć na plakaty Pagartu). Z czasem Gierałtowski zaczął ustawiać przed obiektywem także gwiazdy kultury masowej, biznesmenów, dziennikarzy, a nawet tzw. zwykłych ludzi.

Będącą jego znakiem firmowym fotografię czarno-białą zaczęła też wypierać fotografia kolorowa, często wsparta elementami komputerowej obróbki. Ale mimo tego unowocześnienia warsztatu głównym atutem jego prac pozostało to, co niegdyś zapewniło mu szalone powodzenie: zaskakujące plany, nieoczekiwane atrybuty, zaskakujące aranżacje, wyrazista, ale nienachalna symbolika, poczucie humoru, często liryka, niekiedy ironia.

Najnowsza wystawa to okazja do zapoznania się z najciekawszymi pracami powstałymi w większości w ostatniej dekadzie. Jest ich blisko 60, niekiedy zaskakujących, zawsze intrygujących. Od Wiesława Ochmana i Czesława Miłosza po Monikę Olejnik, Romana Polko i Magdalenę Cielecką. Ale to także okazja, by wszystkie wystawione prace kupić na specjalnej aukcji zorganizowanej na zakończenie wystawy. Takie czasy.

Reklama

Czytaj także

Rynek

Maseczki pseudoochronne

Czy to bal maskowy, czy raczej taniec śmierci? Rząd każe nam nosić maseczki, ale już nie dba o to, co trafia na rynek. Czy maseczki sprzedawane w aptekach i sklepach naprawdę nas chronią?

Violetta Krasnowska
18.01.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną