Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Wystawy

Marmurowe cuda

Recenzja wystawy: autor zbiorowy, "Kształt piękna. Rzeźba europejska XIX i początków XX w."

Kształt piękna. Rzeźba europejska XIX i początków XX w., Muzeum Narodowe we Wrocławiu, czynna do 31 sierpnia br.

Wystawy poświęcone wyłącznie rzeźbie organizuje się rzadko. Bo kłopotliwe i kosztowne, bo mało obiektów, bo niemodne itd. Dlatego wrocławskie Muzeum Narodowe wypada pochwalić już za sam fakt przygotowania takiej ekspozycji. A dodatkowo, za obszerną prezentację składającą się z ponad osiemdziesięciu prac (to aż trzy czwarte całych zbiorów rzeźby w tym muzeum!). Wszystkie one powstały w latach 1800–1936. Wśród ich twórców nie ma raczej nazwisk największych mistrzów dłuta. Może z wyjątkiem Christiana Daniela Raucha, uważanego za trzeciego najlepszego, po Canovie i Thorvaldsenie, europejskiego klasycystę. Ale walorem wystawy jest co innego: bogactwo ekspozycji.

Nie tylko geograficzne (prace rzeźbiarzy francuskich, niemieckich, włoskich, rosyjskich, węgierskich), lecz przede wszystkim stylistyczne, rozciągające się od klasycyzmu, przez neobarok, realizm, impresjonizm po ekspresjonizm i początki nowoczesnej rzeźby. Jest więc czemu się poprzyglądać. Trzeba zresztą przyznać, że kuratorzy powyciągali przy tej okazji różne historyczne ciekawostki, dzięki którym prace ogląda się z większym zainteresowaniem. Co ważne, wystawa będzie czynna aż do końca wakacji, czasu na jej odwiedzenie jest więc naprawdę sporo.

 

Polityka 18.2009 (2703) z dnia 02.05.2009; Kultura; s. 57
Oryginalny tytuł tekstu: "Marmurowe cuda"
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Czy oddawać Ukrainie polskie patrioty? NATO naciska, presja rośnie, Warszawa odmawia

Międzynarodowa presja na Polskę nie maleje – zapewne będzie rosła do szczytu w Waszyngtonie, któremu potrzeba „sukcesu". W którymś momencie Warszawa może być nawet napiętnowana za opór, zwłaszcza jeśli na podarowanie Ukrainie świeżo kupionych patriotów zdecydują się Rumunia lub Szwecja.

Marek Świerczyński, Polityka Insight
14.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną