O nowych zagrożeniach dopingiem

WADA ich zbada
Rozmowa z dr. Andrzejem Pokrywką o nowych dopingowych modach i o tym, jak łowcy dopingu szykują się do olimpiady w Londynie.
W organizmie mistrza świata i olimpijskiego w pływaniu, Brazylijczyka Cesara Cielo Filho, wykryto zakazany diuretyk, a mimo to nie spotkała go kara.
Christinne Muschi/Reuters/Forum

W organizmie mistrza świata i olimpijskiego w pływaniu, Brazylijczyka Cesara Cielo Filho, wykryto zakazany diuretyk, a mimo to nie spotkała go kara.

Marcin Piątek: – Czy medale wywalczone w Londynie powinny być wręczane latem 2020 r., gdy minie termin ważności kontroli dopingowej próbek pobranych od uczestników igrzysk?
Andrzej Pokrywka: – To by oznaczało, że dziś nie istnieją skuteczne narzędzia do łapania nieuczciwych sportowców.

A istnieją?
Oczywiście. W wielu krajach można trafić za kratki nie tylko za stosowanie dopingu, ale też za zachęcanie do brania. Próbki z igrzysk przechowywane są przez 8 lat, a jeśli opracujemy nowe metody wykrywania dopingu, wracamy do podejrzanych fiolek. Sportowcy z elity muszą informować Światową Agencję Antydopingową (WADA) o miejscu pobytu. Jeśli kontrolerzy trzykrotnie nie zastaną ich pod wskazanym adresem – zostają zdyskwalifikowani.

Łowcy dopingu korzystają z pracy operacyjnej wielu służb, na przykład policji. Genialnym wynalazkiem jest paszport biologiczny, w którym tworzy się indywidualny profil parametrów krwi sportowca, a odstępstwo od normy jest dowodem na przyjmowanie dopingu. Karane jest posiadanie zabronionych substancji, podobnie jak manipulacja przy oddawaniu próbki, niestawienie się na kontrolę.

Co dziś jest poza zasięgiem laboratoriów? Doping genowy?
Zmutowanych genów nie jesteśmy w stanie wykryć w standardowym laboratorium antydopingowym.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną