Ludzie i style

Pełnomocni

Skąd się biorą paraolimpijczycy

Pływaczka Jessica Long z USA zdobyła złoty medal na 100 m stylem dowolnym. Pływaczka Jessica Long z USA zdobyła złoty medal na 100 m stylem dowolnym. Imago SportFotodienst / Forum
Paraolimpiady to więcej niż sport. Ta londyńska – to więcej niż wszystkie dotychczasowe. Wielotysięczne tłumy, owacje na stojąco. I setki fotografii w mediach: ułomności, protezy, wózki. Czy świat przestaje odwracać wzrok od niepełnosprawności? A Polska?
Justyna Kozdryk, rocznik 1980, w Londynie – 5 miejsce w podnoszeniu ciężarów do 44 kg.EPA/PAP Justyna Kozdryk, rocznik 1980, w Londynie – 5 miejsce w podnoszeniu ciężarów do 44 kg.

Co skok to dalej. Aż wreszcie 6 m, rekord świata. A potem Karolina Kucharczyk, rocznik 1991, lekkoatletka z niewielkim upośledzeniem intelektualnym, pozuje do zdjęć przy elektronicznej tablicy wyświetlającej historyczny wynik, runda honorowa wśród fanfar, medal, hymn, biało-czerwona flaga na maszt. 80 tys. ludzi na trybunach olimpijskiego stadionu bije brawo na stojąco.

Tak wypiękniało dzieło Ludwiga Guttmanna, niemieckiego neurochirurga żydowskiego pochodzenia, któremu na początku 1939 r.

Polityka 37.2012 (2874) z dnia 12.09.2012; Paraolimpiada; s. 100
Oryginalny tytuł tekstu: "Pełnomocni"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >