Ludzie i style

Zielony superbohater

Colin Beavan uczy ekologicznego życia

W zeszłym roku Colin starał się o miejsce w Kongresie, ale przegrał wybory. Zebrał ledwie 2 tys. głosów. W zeszłym roku Colin starał się o miejsce w Kongresie, ale przegrał wybory. Zebrał ledwie 2 tys. głosów. Stefan Falke/LAIF / CZARNY KOT
Colin Beavan postanowił być przez rok wzorowym mieszkańcem planety, dokumentując eksperyment na blogu, w książce i na filmie. Teraz jeździ po świecie i proponuje innym, by spróbowali przez tydzień żyć jak on – właśnie robi to w Polsce.
Aby sie pozbyć organicznych resztek, Colin kupił trochę ziemi, robaków, pudło i zrobił kompost.Nicole Bengiveno/The New York Times/EAST NEWS Aby sie pozbyć organicznych resztek, Colin kupił trochę ziemi, robaków, pudło i zrobił kompost.

Olśnienie przyszło pewnego styczniowego ranka, który przywitał nowojorczyków nietypowo letnią pogodą. Colin Beavan nie był specjalistą w dziedzinie globalnego ocieplenia, ale potraktował to jako znak. Wjeżdżając windą do swojego apartamentu przy Piątej Alei, rozmyślał nad pogarszającym się stanem naturalnego środowiska. „Może problemem nie są inni, ale moja pasywność, poczucie bezradności” – zanotował później w książce, opisując moment, w którym postanowił zmienić swoje życie.

Polityka 21.2013 (2908) z dnia 21.05.2013; Ludzie i style; s. 88
Oryginalny tytuł tekstu: "Zielony superbohater"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Omikron. Czy faktycznie potrzebna nam nowa wersja szczepionki?

Żaden z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 nie wymagał wprowadzenia zaktualizowanej wersji szczepionki. Omikron jest pierwszym, w przypadku którego taka ewentualność na poważnie jest brana pod uwagę. Jednak – czy to w ogóle konieczne? Są wątpliwości.

Piotr Rzymski
18.01.2022