Colin Beavan uczy ekologicznego życia

Zielony superbohater
Colin Beavan postanowił być przez rok wzorowym mieszkańcem planety, dokumentując eksperyment na blogu, w książce i na filmie. Teraz jeździ po świecie i proponuje innym, by spróbowali przez tydzień żyć jak on – właśnie robi to w Polsce.
W zeszłym roku Colin starał się o miejsce w Kongresie, ale przegrał wybory. Zebrał ledwie 2 tys. głosów.
Stefan Falke/LAIF/CZARNY KOT

W zeszłym roku Colin starał się o miejsce w Kongresie, ale przegrał wybory. Zebrał ledwie 2 tys. głosów.

Olśnienie przyszło pewnego styczniowego ranka, który przywitał nowojorczyków nietypowo letnią pogodą. Colin Beavan nie był specjalistą w dziedzinie globalnego ocieplenia, ale potraktował to jako znak. Wjeżdżając windą do swojego apartamentu przy Piątej Alei, rozmyślał nad pogarszającym się stanem naturalnego środowiska. „Może problemem nie są inni, ale moja pasywność, poczucie bezradności” – zanotował później w książce, opisując moment, w którym postanowił zmienić swoje życie.

A było co zmieniać. Do listopada 2006 r. Colin był dość stereotypowo zalatanym mieszkańcem Manhattanu. Od przygotowywania posiłków we własnej kuchni wolał jedzenie zamawiane na wynos w pobliskich restauracjach. Pochłaniał hektolitry kawy, najczęściej z papierowego kubka od wszechobecnego na wyspie Starbucksa. Jego żona Michelle nie mogła się skoncentrować na pracy bez mrożonego poczwórnego espresso. Miała też inne słabostki – zamiłowanie do ogłupiających programów reality show oraz bardzo drogich markowych ubrań. Tuż przed rozpoczęciem eksperymentu postanowiła zaszaleć ostatni raz i przepuściła całą pensję na zakupy (m.in. buty marki Chloé, warte 975 dol.). Więzi z naturą ograniczały się do wizyt w parku z ich prawie dwuletnią córką Isabellą. Beavanom daleko było do zapalonych ekologów.

Wszystko się zmieniło, gdy Colin zaczął szukać tematu na nową książkę. Do tej pory napisał dwie historyczne i miał poczucie, że czas zająć się teraźniejszością.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj