Ludzie i style

Gimnastyka propagandowa

Zgniłe kompromisy Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego

Emma Green Tregaro, szwedzka lekkoatletka, podczas mistrzostw świata w Moskwie zademonstrowała tęczowe paznokcie. Emma Green Tregaro, szwedzka lekkoatletka, podczas mistrzostw świata w Moskwie zademonstrowała tęczowe paznokcie. Scanpix Sweden/Reuters / Forum
Olimpijska hipokryzja ma długie tradycje. Łatwiej ją zrozumieć, jeśli się przyjmie, że igrzyska to tylko lustro, w którym przegląda się świat.
Juan Antonio Samaranch, szef MKOl w latach 1980-2001, został symbolem oportunizmu.Rainer Jensen/DPA/EPA/PAP Juan Antonio Samaranch, szef MKOl w latach 1980-2001, został symbolem oportunizmu.

Prezydent Jacques Rogge pożegnał się w zeszłym roku z posadą szefa Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, ale twardy kurs trzymał do końca. Im częściej słyszał, że Rosja nie jest godna igrzysk olimpijskich, tym bardziej podkreślał, że to suwerenny kraj, a rolą MKOl nie jest recenzowanie prowadzonej przed prezydenta Putina polityki. I jeszcze przestrzegał przyszłych olimpijczyków, by nie ważyli się na publiczne gesty poparcia dla rosyjskich homoseksualistów, wobec których zaostrzono niedawno prawo.

Polityka 6.2014 (2944) z dnia 04.02.2014; Ludzie i style; s. 92
Oryginalny tytuł tekstu: "Gimnastyka propagandowa"

Czytaj także

Świat

Kontrowersyjna rolna rewolucja

Lada dzień na Ukrainie rozpocznie się rolna rewolucja. To najbardziej oczekiwana i kontrowersyjna obietnica Wołodymyra Zełenskiego.

Oleksandra Iwaniuk
25.01.2020