Część onkologów uważa, że kolejki do leczenia raka znikną wraz ze zniesieniem limitów finansowych ograniczających liczbę świadczeń medycznych. Inni są przekonani, że po ich zniesieniu będzie jeszcze gorzej.
Władimir Putin uczynił z Soczi trzecią stolicę Rosji. Uwierzył, że w ten sposób przywróci krajowi potęgę i imperialny błysk. Budowniczy drugiej rosyjskiej stolicy Piotr Wielki miał podobne ambicje.
Co było najważniejsze w minionym tygodniu?
Właśnie mija 25 lat od rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu, które uważa się – słusznie – za początek początku Trzeciej RP. A ci, którzy jej nie lubią, od dawna próbują ten mebel przewrócić.
Donald Tusk nie spotyka się z ludźmi – źle. Kiedy w końcu do nich jedzie – jeszcze gorzej. Czy te domowe spotkania, które zaczął praktykować premier, rzeczywiście zbliżają go do ludzi?
Ćwierć wieku temu Polacy przystąpili do ekstremalnego eksperymentu: błyskawicznie zbudować kapitalizm z niczego. Efekty są – gospodarcze. Koszty też – psychiczne.
Konstytucja gwarantuje nie tylko wolność wyznania, ale także prawo do wolności od religii. Potwierdzają to ostatnie decyzje polskich sądów: instytucje państwowe nie powinny automatycznie zakładać, że każdy Polak to katolik.
Krakowski Sąd Apelacyjny obniżył mu karę z pierwszej instancji o cztery lata.
Pod nowosądeckim niebem żyje stu bezdomnych, ale Arkadiusza Mularczyka, posła, interesuje dobro jednego. Bezdomny już nie wytrzymuje tego psychicznie.
Aktorzy nazywali go Tubalny – miał donośny głos i wyraziste poglądy. Radykalny narodowiec, endek, a zarazem atakujący innych twórców prominent w czasach PRL, nakręcił film-ikonę: wielkiego „Hubala”.
Iwan Krastew, filozof polityki, o tym, jak nadmiar jawności niszczy zaufanie i szkodzi demokracji.
Świat został stworzony dla ludzi o normalnych rozmiarach. Problemów nieprzeciętnych przeciętni nigdy nie pojmą. Na szczęście powoli pojmuje je rynek.
Taniej jest mieszkanie kupić, niż wynajmować. Państwo wspiera kupujących. Na wynajmie chce zarabiać.
Co dalej z Ukrainą? Wojna domowa? Rozpad kraju? Dyktatura? Przewrót? Najwięcej zależy od Wiktora Janukowycza. Prezydent rozpoczął najważniejszą w życiu grę: o władzę, a może nawet o życie.
Kiedyś nazywano ją terrorystką. Dziś Lucia Topolansky jest szanowaną w Urugwaju senatorką, a rządy jej i dawnych towarzyszy broni chwali nawet liberalny „The Economist”.
64-letnia Czeszka nie mogła uwierzyć, gdy dowiedziała się, że jej ojciec był stalinowskim zbrodniarzem. Wielu jej rodaków wciąż nie wierzy, że rozliczenie z przeszłością ma sens.
Rozmowa z prof. Andrzejem Paczkowskim, historykiem, o płk. Ryszardzie Kuklińskim.
Alex Dumas – ojciec autora „Hrabiego Monte Christo” – był niezrównanym żołnierzem i generałem wojsk Napoleona. Mimo to nie przyznano mu Legii Honorowej. Dlaczego? Bo był czarnoskóry.
Już niebawem zwykła szczoteczka do zębów będzie sterowana systemem elektronicznym potężniejszym od komputerów, jakie pomagały w kontroli księżycowej misji Apollo. Czy takiej szczoteczce potrzebny będzie jeszcze człowiek?
Mimo niepewnej sytuacji politycznej w Egipcie archeolodzy nie przerywają pracy. I donoszą o kolejnych ciekawych odkryciach.
Rozmowa z prof. Mieczysławem Obiedzińskim, kierownikiem Zakładu Oceny Jakości Żywności Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Prowokacyjny film poświęcony ludzkiej seksualności, zilustrowany przykładami z Biblii.
Dla młodych Polaków to już tylko odległa historia, którą Pasikowski zajmująco opowiada.
Kurator potraktował swoje bogate i wartościowe muzealne zbiory tak, jak dziecko traktuje wielkie pudło z klockami Lego: można łączyć wszystko ze wszystkim i tworzyć z nich najprzeróżniejsze budowle.
Na pierwszy plan reżyser wysunął trop biblijny.
Patos, nadęcie, bezradność wobec archaicznego tekstu i aktorstwo polegające na ćwiczeniach dykcyjnych.
Te ciekawe listy pochodzą z lat 70., uzupełniają je fragmenty dziennika pisarza, wspomnienia reżysera i obszerne przypisy.
Wbrew tytułowi wątków romansowych na kartach tej biografii jest niewiele. W przeciwieństwie do rewolucji, której momentami jest tak dużo, że z pola widzenia niemal znika sam bohater książki.
Zgrabnie skrojona opowieść o zbrodni oraz solidna proza psychologiczna.
Bardzo dobre granie, a co za tym idzie, bardzo dobre słuchanie.
13 idealnie wystylizowanych kompozycji lidera grupy Jima Heatha, to smakowita dawka muzycznej zabawy wcale nie tylko dla emerytów.
Formacja odrodzona po przerwie związanej z chorobą lidera, brzmi potężnie, gra z witalnością i siłą.
Pierwsza jazzowa nagroda Grammy dla Polaka, Włodka Pawlika, wydaje się zaskoczeniem. Ale stoi za nią wieloletnia kariera, współpraca ze znanym trębaczem Randym Breckerem oraz najstarsze miasto w Polsce.
Rozmowa z Ziemowitem Szczerkiem, laureatem Paszportu POLITYKI, o tym, jak wydarzenia na Ukrainie pokazują kruchość naszej rzeczywistości.
Kim u licha jest Paolo Sorrentino – człowiek nominowany do Oscara, nazywany gwiazdą i spadkobiercą Felliniego?
W wieku 94 lat zmarł Pete Seeger, którego piosenki były ścieżką dźwiękową kolejnych dekad: od walki z dyskryminacją, przez lata chwały ruchu folkowego, po manifestacje Occupy Wall Street.
Wszystko zależy od tego, w jaki sposób podchodzę do danego dnia.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Prawdziwy karnawał można znaleźć na Teneryfie. W równym stopniu opiera się na fantazji, co na postawie obywatelskiej.
Katastrofa pojazdu podczas lotu testowego po raz kolejny zwróciła uwagę na program prywatnych podróży w kosmos. Taką wycieczkę planowali już celebryci.
Olimpijska hipokryzja ma długie tradycje. Łatwiej ją zrozumieć, jeśli się przyjmie, że igrzyska to tylko lustro, w którym przegląda się świat.
Fakty są takie, że gdy ten numer POLITYKI pojawi się w kioskach, do wyjścia Mariusza Trynkiewicza z więzienia pozostanie tylko sześć dni.
Burak pastewny w spotkaniu z grafenem prowadzi 17:5 i wiele wskazuje na to, że w następnych latach przewaga buraka się zwiększy.
Majdan jest jak frontowe zaplecze. Stąd się wychodzi walczyć na barykadach. I tu wraca – odpocząć, przegrupować siły, nabrać otuchy.