Klasyki Polityki

Tabory Majdanu

Tabory Majdanu. Ukraińska rewolucja od kuchni

Fragment obozowiska u stóp kolumny z posągiem Berehyni, słowiańskiej bogini symbolizującej niezależność Ukrainy. Fragment obozowiska u stóp kolumny z posągiem Berehyni, słowiańskiej bogini symbolizującej niezależność Ukrainy. Sławomir Olzacki
Majdan jest jak frontowe zaplecze. Stąd się wychodzi walczyć na barykadach. I tu wraca – odpocząć, przegrupować siły, nabrać otuchy.
Tzw. ścianka – na każdej z deszczułek jest nazwa miejscowości, skąd ktoś przyjechał protestować. To dowód, że na Majdanie jest cała Ukraina.Sławomir Olzacki Tzw. ścianka – na każdej z deszczułek jest nazwa miejscowości, skąd ktoś przyjechał protestować. To dowód, że na Majdanie jest cała Ukraina.

Czym jest Majdan? – Ależ to proste! – wykrzykuje 30-letni Serhij. – Majdan to jest współczesna sicz zaporoska, obóz kozacki. Terytorium wolnych ludzi.

Oleksandr i Timofij na te słowa kiwają głowami z aprobatą. Wszyscy trzej spotkali się na Chreszczatyku, pod zajętą przez demonstrantów siedzibą rady miasta Kijowa.

Oleksandr i Timofij, pianista i wiolonczelista z pobliskiego konserwatorium, grają jazz na rozklekotanym pianinie wyniesionym z miejskiej administracji na świeże powietrze przez pomysłowego rewolucjonistę.

Polityka 6.2014 (2944) z dnia 04.02.2014; Na własne oczy; s. 100
Oryginalny tytuł tekstu: "Tabory Majdanu"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >