Urugwaj: Lucia Topolansky - od bojowniczki do senatorki

Partyzantka
Kiedyś nazywano ją terrorystką. Dziś Lucia Topolansky jest szanowaną w Urugwaju senatorką, a rządy jej i dawnych towarzyszy broni chwali nawet liberalny „The Economist”.
Lucia Topolansky skończy w tym roku 70 lat.
Artur Domosławski/Polityka

Lucia Topolansky skończy w tym roku 70 lat.

Polna droga 20 km za miastem. Prowadzi do murowanej, otynkowanej na biało i skąpanej w zieleni wiejskiej chaty. Przy ostatnim skręcie dyskretna budka wartownicza i trzech policjantów. Chata, w której mieszka senatorka Lucia Topolansky, nie różni się niczym od innych domów w okolicy, zwanej Rincon del Cerro albo wiejskim Montevideo. Różni się za to wszystkim od posiadłości i luksusowych domów, w jakich mieszkają zwykle ludzie władzy. W porannym słońcu wygrzewają się psy. Po podwórku łażą kury. Z krzaków dochodzi wrzask cykad.

Męża nie ma, mówi dońa Lucia, poszedł na pole, może przyjdzie później.

Uprawiają państwo ziemię?

– Właściwie tylko kwiaty – mówi, nim rozmowa zacznie się na dobre.

Czyż historia nie ma poczucia humoru? „The Economist”, tygodnik wyrażający punkt widzenia części zachodniego establishmentu, wybiera Urugwaj krajem roku 2013, a rządzą tu przecież byli partyzanci Tupamaros. Dońa Lucia jest jedną z nich...

Tak, mówi, to z powodu paru spraw: małżeństw homoseksualnych, legalizacji marihuany, dobrej polityki gospodarczej – to się spodobało „Economistowi”, no i uwagę przyciągnął prezydent. To José Mujica, tak jak dońa Lucia, były partyzant. – Europejczykom nie mieściło się to w głowie, np. dla Hiszpanów to było zdarzenie z gatunku „bojownik ETA premierem Hiszpanii”.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną