Społeczeństwo

Misja w sprawie buta

Czy śnieg w Polsce różni się czymś od śniegu w Afganistanie? Chyba tak, skoro w marcu 2013 r. z bydgoskiego Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych wysłano do Afganistanu czterech oficerów, by rozwiązać zgłoszony przez żołnierza z naszego kontyngentu problem ze ślizgającymi się butami. Ujawnił to dyrektor CDiS Włodzimierz Sąsiadek (gen. dyw. w stanie spoczynku), poproszony podczas posiedzenia sejmowej komisji obrony przez dociekliwego posła Ludwika Dorna o podanie przykładu korzystania przez Centrum z doświadczeń naszych żołnierzy. Dyrektor pochwalił się, że wysłani do Afganistanu oficerowie zrobili analizę sytuacji. Odpowiednią rekomendację przesłano szefowi Sztabu Generalnego i ten podjął decyzję, by Inspektorat Wsparcia (kwatermistrzostwo) wyposażył żołnierzy w antypoślizgowe „prozaiczne nakładki na buty w postaci spirali”. Wysłanie misji badawczej w sprawie ślizgającego się buta wydało się tak nieprawdopodobne, że zapytaliśmy o szczegóły tej eskapady. Rzecznik Centrum odpowiedział, że „weryfikacja obserwacji dotyczącej nakładek na buty” była tylko jednym z zadań oficerów wysłanych do Afganistanu. Zasadniczym było pozyskanie danych do analiz potrzeb kontyngentu „w zakresie sprawnego wycofania sił i środków z teatru działań”. Dyr. Sąsiadek, odpowiadając ściśle na pytanie posła Dorna, podał przykład nakładek i „tym samym zasadniczy cel wyjazdu grupy badawczej do Afganistanu nie wybrzmiał w jego odpowiedzi” – zaznaczył rzecznik. Z wypowiedzi dyrektora „wybrzmiało” natomiast to, że aby wyposażyć żołnierza w warte kilkanaście złotych nakładki na buty, potrzeba dziś rekomendacji Centrum i decyzji szefa Sztabu Generalnego.

Polityka 6.2014 (2944) z dnia 04.02.2014; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 8
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Jak komunikować swoje potrzeby

Jak wyrazić swoje potrzeby, aby inni je uwzględniali.

Anna Dąbrowska, Anna Dobrowolska
06.02.2018
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną