Reprezentacja Gibraltaru – czy damy jej radę?

Twardzi jak skała
Nie lekceważcie nas, bo was ukarzemy – grozi trener Gibraltaru, najmłodszej europejskiej reprezentacji piłkarskiej, z którą zagramy na początek eliminacji do Euro 2016.
Gibraltarscy piłkarze i trenerzy nie mają wątpliwości, że przyjdzie dzień, kiedy zagrają z Hiszpanią i futbol zwycięży nad polityką.
Samuel Aranda/Corbis

Gibraltarscy piłkarze i trenerzy nie mają wątpliwości, że przyjdzie dzień, kiedy zagrają z Hiszpanią i futbol zwycięży nad polityką.

Na Gibraltarze futbolem nie interesują się tylko magoty, małpy hasające samopas na Skale. Jeśli chodzi o homo sapiens, na każdych 18 mieszkańców zamorskiego terytorium Wielkiej Brytanii przypada tu aktualnie jeden zawodnik lub zawodniczka grający w ligowej drużynie. Choć Gibraltar ma tylko jeden stadion, a poziomowi lokalnych rozgrywek bliżej do polskiej III ligi niż angielskiej Premier League, tamtejsza zbiorowa fascynacja piłką jest znana daleko za granicą oddzielającą kolonię od Hiszpanii i reszty Europy.

Macie świetny zespół z gwiazdami, które znamy tu ­wszyscy. Lewandowski, Szczęsny, Boruc, Piszczek, Blash... Blashky... You know, man [Tak, wiemy – Błaszczykowski – przyp. red.] – trener gibraltarskiego teamu Allen Bula łamie sobie język na nazwiskach Polaków. – Lewandowski to obecnie najlepszy napastnik na świecie. Marzenie! – coach cmoka z zachwytu. – Kilka tygodni zajmie mi myślenie, jak powstrzymać tego gościa w meczu z Polską.

Jak mówi Zuza Marecka, Polka od dwóch lat mieszkająca na Gibraltarze, prowadząca bloga „Lubię Gibraltar” (lubiegibraltar.wordpress.com), wyniki losowania grup Euro odświeżyły na półwyspie piłkarską pamięć. W lutym Gibraltar był jedynym miejscem na świecie oprócz naszego kraju, w którym prywatnie i w mediach wspominano orły Górskiego.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną