Ludzie i style

Szwajcarskie widoki

Przepaść Creux du Van, okolice Neuchâtel Przepaść Creux du Van, okolice Neuchâtel materiały prasowe
Każdy centymetr Szwajcarii oferuje odwiedzającym bogactwo niesamowitych widoków. Można je podziwiać z historycznych pociągów, kolejek górskich, hoteli na szczytach gór, restauracji na granicy nieba czy platform i wież. Kraj ten można też podziwiać z dołu, patrząc na góry, lub z wierzchołków, patrząc na doliny i jeziora. Szwajcaria wybór pozostawia nam...
materiały prasowe
Góra przypominająca piramidę: Niesen, Berneński Oberlandmateriały prasowe Góra przypominająca piramidę: Niesen, Berneński Oberland
Arcydzieło inżynierii kolejowej: Filisur, Gryzoniamateriały prasowe Arcydzieło inżynierii kolejowej: Filisur, Gryzonia
Góra przeglądająca się w jeziorze: Matterhorn, Wallismateriały prasowe Góra przeglądająca się w jeziorze: Matterhorn, Wallis
Hotel Villa Honegg - oaza dla pragnących spokoju.materiały prasowe Hotel Villa Honegg - oaza dla pragnących spokoju.
CabriO - pierwsza na świecie kolejka z otwartym tarasem i panoramą 360 stopni.materiały prasowe CabriO - pierwsza na świecie kolejka z otwartym tarasem i panoramą 360 stopni.

Z Góry...

Pozdrowienia znad przepaści: Creux du Van
Okolice Neuchâtel
Atrakcja dla miłośników mocnych wrażeń i widoków wywołujących dreszcz: skalne zbocza naturalnego amfiteatru Creux du Van biegną pionowo w dół na głębokość 160 m i mają średnicę 1 km. Wzdłuż jego brzegu ciągnie się szlak, a wędrówka okrężna trwa prawie 4,5 godz. Na terenie tutejszego parku przyrodniczego, który ma powierzchnię 25 km2, żyją kozice, świstaki, koziorożce, rysie oraz wiele gatunków ptaków drapieżnych. Wokół możemy podziwiać wzniesienia regionu Jura oraz dalekie szczyty Alp. Możemy również zwiedzić jeden korytarz nieczynnej już kopalni asfaltu w Travers.

Góra przypominająca piramidę: Niesen
Berneński Oberland
Nazywana Szwajcarską Piramidą, góra ta przyciąga formacje chmur. Według lokalnego powiedzenia, jeśli Niesen ma z nich kapelusz, zwiastuje to dobrą pogodę. Na szczyt prowadzi kolejka odjeżdżająca z Mülenen, wzdłuż której leżą najdłuższe schody na świecie liczące 11 400 stopni. Miejscowy klub zaprasza na loty paralotnią z instruktorem.

Arcydzieło inżynierii kolejowej: Filisur
Gryzonia
Wiadukt Landwasser o długości 142 m przebiega łukiem przez dziką dolinę o tej samej nazwie i od prawie 100 lat stanowi kunszt sztuki inżynierskiej. Najlepszy punkt widokowy znajduje się ponad wioską Filisur. Możemy również udać się na dwugodzinną wędrówkę do wiaduktu Wiesner i spojrzeć w dół - dolina znajdująca się 90 m niżej zachwyca pięknem.

Góra przeglądająca się w jeziorze: Matterhorn
Wallis
Z kurortu Zermatt na grzbiet Gornergrat możemy dojechać najstarszą zelektryfikowaną kolejką zębatą w Szwajcarii lub dotrzeć pieszo (3135 m n.p.m., podejście trwa około 3 godz.). Stamtąd możemy podziwiać widok na 29 czterotysięczników, w tym Matterhorn – jedną z najbardziej znanych gór świata – widzimy ją przed sobą i jako odbicie w wodzie pobliskiego jeziora Riffelsee.

Z hotelu i restauracji

Hotel Villa Honegg
Na szczycie Bürgenstock, niedaleko Lucerny, wznosi się majestatycznie pięciogwiazdkowy hotel wybudowany na początku XX wieku. Z jego basenu możemy podziwiać fantastyczny widok na Jezioro Czterech Kantonów i liczne masywy górskie.

Restauracja threes!xty
3500 m n.p.m. przy stacji kolejki górskiej Mittelallalin w Wallis znajduje się restauracja oferująca wspaniały widok na górską panoramę. Potrzeba około godziny, by budynek obrócił się o 360 stopni i w tym czasie możemy wybrać coś z bogatego menu.

Piz Gloria
Tę znajdującą się w Berneńskim Oberlandzie restaurację upatrzył sobie reżyser jednego z filmów o Jamesie Bondzie i umieścił tam akcję. Dziś to najlepsze miejsce, by podziwiać szczyty Eiger, Mönch i Jungfrau (Światowe Dziedzictwo UNESCO).

Kuklos Lesin
Ta wykonana w całości ze szkła restauracja znajduje się w Regionie Jeziora Genewskiego. Obraca się wokół własnej osi w ciągu ok. 1,5 godz. W tym czasie zobaczymy Północną Ścianę Eigeru, Mont Blanc, Szwajcarską Riwierę i Dolinę Rodanu.

Z pociągu

Brienzer Rothorn
Berneński Oberland
Ta nostalgiczna podróż 122 -letnim pociągiem kończy się na 2244 m n.p.m., nieco poniżej szczytu. Z otwartego wagonu podziwiasz lasy, jeziora, doliny, zielone stoki i ponad 100 gór, których wierzchołki tworzą jakby fale na horyzoncie. Na szczycie znajduje się platforma widokowa oraz restauracja serwująca szwajcarskie specjały.

Ekspres Bernina
Val Poschiavo/Tirano
Jedna z najpiękniejszych wycieczek kolejowych na świecie. Łączy wieczne lodowce na północy z winnicami doliny Valtellina na południu. To wyprawa przez 55 tuneli, 196 mostów oraz najwyżej położoną w Alpach przełęcz, przez którą przejeżdżają pociągi bez zębatek. Trasa wraz z otaczającym ją krajobrazem wpisana jest na Listę UNESCO.

Ekspres Lodowcowy
Zermatt-St. Moritz
Najwolniejszy ekspres na świecie. Podróż z Engadyny do stóp Matterhornu zajmuje 7,5 godz. Ta przejażdżka prowadzi przez 91 tuneli oraz 291 mostów. W panoramicznym wagonie możemy przez ogromne okna podziwiać urokliwe tradycyjne szwajcarskie wioski, głęboki wąwóz Renu, Swiss Grand Canyon, strome skały, łąki i wodospady.

Ekspres Wilhelma Tella
Lucerna-Locarno/Lugano
Podróż rozpoczyna się w Lucernie trzygodzinnym rejsem po Jeziorze Czterech Kantonów do Flüelen. Dalej przesiadamy się do panoramicznego wagonu w pierwszej klasie i ruszamy słynną trasą przez masyw Gottharda do Ticino. W sezonie letnim turystom towarzyszy przewodnik, który opowiada ciekawostki na temat regionu.

CabriO
pierwsza na świecie kolejka z otwartym tarasem i panoramą 360 stopni. Wjeżdżając na szczyt Stanserhorn (1898 m n.p.m.) i podziwiając panoramiczne widoki, można poczuć wiatr we włosach i słońce na twarzy. Na górze możemy odwiedzić restaurację Rondorama.

Najciekawsze propozycje na lato na www.MojaSzwajcaria.pl

Polityka 23.2014 (2961) z dnia 03.06.2014; Prezentacja; s. 56
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Czytamy i oceniamy nowego Wiedźmina. A Sapkowski pióra nie odkłada. „Pisanie trwa nieprzerwanie”

Andrzej Sapkowski nie odkładał pióra i po dekadzie wydawniczego milczenia publikuje nową powieść o wiedźminie Geralcie. Zapowiada też, że „Rozdroże kruków” to nie jest jego ostatnie słowo.

Marcin Zwierzchowski
26.11.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną