Ludzie i style

Bitwa na włosy

Niezwykłe fryzury piłkarzy

Paul Pogba, Francja Paul Pogba, Francja Franck Fife/AFP / EAST NEWS
Piłka jest jedna, bramki są dwie, a fryzur setki. Kończące się mistrzostwa świata w Brazylii zapamiętamy także dzięki irokezom, dreadom i madame de Pompadour.
Christiano Ronaldo, PortugaliaKevin C. Cox/Getty Images Christiano Ronaldo, Portugalia

Czego pragniesz? – pyta hipsterski okularnik piłkarza Mario Balotellego. – Być zapamiętany.

Właściwie nie ma w tej odpowiedzi nic dziwnego, wszak włoski napastnik miał szansę zostać królem strzelców na brazylijskim mundialu – oczywiście dopóki Urugwaj nie wyeliminował jego drużyny z rywalizacji. Tyle tylko, że ta rozmowa, którą można obejrzeć na YouTube, nie odbywa się w szatni, ale w salonie fryzjerskim, a filmik jest reklamą firmy Nike.

Balotelli przychodzi tu obcięty na Pelego (czyli „zwyczajnie”), a fryzjer stara się wyczarować na jego głowie coś ciekawszego, sięgając po najbardziej wyraziste uczesania ostatnich lat – loki schowane za opaską à la Ronaldinho, cięcie na „czeskiego piłkarza”, grzywkę w stylu Brazylijczyka Ronaldo oraz gigantyczne blond afro Carlosa Valderramy, przypominające do złudzenia mopa.

Włoch odrzuca wszystkie pomysły, akceptuje dopiero wąskiego i niskiego irokeza. Wybór Balotellego okazał się celniejszy niż ostatnie rzuty karne w jego wykonaniu – z tą wojowniczą fryzurą Włoch zdobył tytuł króla strzelców na Euro 2012 (przed którym zresztą powstała ta reklamówka), a w Brazylii pogrążył Anglię, strzelając jej decydującego gola. Oczywiście z główki.

Polityka 28.2014 (2966) z dnia 08.07.2014; Ludzie i style; s. 81
Oryginalny tytuł tekstu: "Bitwa na włosy"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Jak rządził premier Kaczyński?

Jeszcze nie ruszyła kampania wyborcza, a już pojawiły się billboardy z Jarosławem Kaczyńskim jako przyszłym premierem. Prezes PiS był już szefem rządu. Warto przypomnieć jego dokonania.

Mariusz Janicki, Wiesław Władyka, [współpr.] Anna Dąbrowska
04.07.2020