Ludzie i style

Naga chmura, czyli ciężki los celebryty

Zdjęcia celebrytek wykradzione przez hakera. Jak to możliwe?

Jorge Quinteros / Flickr CC by 2.0
Krążące w sieci wykradzione zdjęcia celebrytów to tylko spektakularna ilustracja znacznie szerszego zagrożenia, którego ofiarą w każdej chwili może paść każdy. Nie każdy jednak może liczyć na tak szybką i zaangażowaną reakcję służb policyjnych i operatorów serwisów internetowych.
Jennifer Lawrence, największa poszkodowana: to m.in. jej zdjęcia wykradziono i udostępniono w sieci.Disney/ABC Television Group/Flickr CC by 2.0 Jennifer Lawrence, największa poszkodowana: to m.in. jej zdjęcia wykradziono i udostępniono w sieci.
Guian Bolisay/Flickr CC by 2.0

Postępuje śledztwo w sprawie wycieku do internetu mocno osobistych fotografii ponad setki celebrytów. Przypomnijmy: w niedzielę do sieci trafiły prywatne zdjęcia gwiazd Hollywood i innych znanych osób. Wiele z nich miało intymny charakter i na pewno nie były przeznaczone do publikacji. Eksperci szybko wskazali potencjalnego winnego – iCloud, czyli prowadzony przez Apple serwis przechowywania danych w „chmurze”. Posiadacze urządzeń Apple, jak popularne iPhony i iPady mogą korzystać z usługi automatycznego dublowania informacji na osobistym koncie w internecie – adresy, poczta elektroniczna, a także zdjęcia są wówczas zapisywane na serwerach Apple.

Dlaczego fotografie wyciekły? Czyżby hakerzy złamali system zabezpieczeń kalifornijskiego giganta? Po kilkudziesięciogodzinnym śledztwie rzecznik Apple oświadczył, że bezpieczeństwo iCloud nie zostało naruszone, przestępcy włamali się natomiast do kont konkretnych osób, wykorzystując słabości w zabezpieczeniach ustawionych przez ich właścicieli (np. zbyt proste hasło dostępu do konta). W kręgu podejrzanych pojawił się także popularny serwis przechowywania danych Dropbox, a dokładniej jego pracownicy, którzy mieli kolekcjonować „ciekawe” fotki i przy okazji sami padli (a wraz z nimi właściciele fotografii) ofiarą hakerskiego ataku.

Na pełne wyjaśnienie przyczyn wycieku trzeba będzie zapewne poczekać. Oby potwierdziły się wstępne ustalenia, że sama „chmura” okazała się bezpieczna – z usług przechowywania danych na zewnętrznych serwerach prowadzonych przez takie firmy jak Apple lub Google korzystają niemal wszyscy internauci – wystarczy posiadać konto popularnej poczty Gmail lub sprzężone ze sprzętem Apple konto w iCloud. Coraz mniej osób o tym pamięta, zapominając także często o podstawowych zasadach internetowej higieny: zabezpieczanie kont odpowiednio złożonymi hasłami, stosowanie wieloetapowego systemu zabezpieczenia dostępu, szyfrowanie informacji.

Cyberprzestępcy jednak nie śpią i cały czas poszukują słabych miejsc w sieci, przez które mogą dostać się do cennych danych: prywatnych fotografii, poczty elektronicznej czy też kont bankowych. Krążące w sieci wykradzione zdjęcia celebrytów to tylko spektakularna ilustracja znacznie szerszego zagrożenia, którego ofiarą w każdej chwili może paść każdy. Nie każdy jednak może liczyć na tak szybką i zaangażowaną reakcję służb policyjnych i operatorów serwisów internetowych.

Czy w takim razie należy zrezygnować z „chmury” i przechowywać dane jedynie na twardym dysku swojego urządzenia? Jeśli jest ono podłączone do internetu, to ten środek ostrożności niewiele zmieni – prywatny smartfon jest takim samym celem potencjalnego ataku jak ukryte na serwerach w sieci konto.

Co więc robić? Po pierwsze, kontrolować, jakie informacje gromadzimy. Po drugie, chronić to, co zgromadzone, zgodnie z przedstawionymi powyżej wskazówkami. No i czasem też warto zastanowić się, czy wścibskie oko techniki musi towarzyszyć nam wszędzie, przy każdej czynności, również w sypialni?

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną