Ludzie i style

Ciężka siatka

Kłopoty z Bartoszem Kurkiem

Od lewej: Bartosz Kurek i Mariusz Wlazły Od lewej: Bartosz Kurek i Mariusz Wlazły Andrzej Iwańczuk/Reporter, Irek Dorożański/newspix.pl
Euforia po mistrzostwie świata siatkarzy minęła. Został problem. Nazywa się Bartosz Kurek.
Mariusz Wlazły w meczu z Niemcami, 20 września 2014 r.Michał Nowak/Newspix.pl Mariusz Wlazły w meczu z Niemcami, 20 września 2014 r.

W zachwytach nad autorskim planem duetu trenerów mistrzowskiego zespołu Antiga-Blain motyw pokerowej zagrywki, czyli rezygnacji z Bartosza Kurka, powracał do znudzenia. Do Kurka przylgnęła opinia najlepszego polskiego siatkarza. W lidze debiutował jako 16-latek, miał niepodważalną pozycję w Skrze Bełchatów w okresie jej dominacji w krajowych rozgrywkach. Wiosną zdobył z Lube Banca Macerata mistrzostwo we włoskiej lidze – obok rosyjskiej i polskiej – najmocniejszej w świecie. Poprzedni selekcjonerzy od niego zaczynali budowę reprezentacji. Nic dziwnego, że Antigę obwołano drugim Wagnerem (ten nie wziął na igrzyska olimpijskie do Montrealu Stanisława Gościniaka, najlepszego zawodnika zwycięskich dla Polski mistrzostw świata w Meksyku). Przypominano też inne zwycięskie dla nas turnieje, przede wszystkie mistrzostwa Europy z 2009 r., kiedy błyszczeli zmiennicy. Jakby nagle odkryto złotą formułę – im bardziej osłabieni, tym lepsi.

Antiga i Blain mieli na zbudowanie drużyny kilka miesięcy. Chcąc wiedzieć, na czym stoją, najpierw wzięli na warsztat statystyki. Logicznie założyli, że jeśli mamy być skuteczni, trzeba zminimalizować błędy w odbiorze zagrywki. Tymczasem z Kurkiem na boisku Polacy byli łatwiejsi do trafienia – czarno na białym wychodziło, że Bartek dużo daje w ataku, ale też poważnie osłabia defensywę. Że owszem, zdarzają mu się asy serwisowe, ale sporo zagrywek psuje, oddając rywalom punkty za darmo. Statystyki ostatnio go nie broniły i to przekonało trenerów, by spróbować opcji, w których Kurek nie był pierwszym wyborem.

Polityka 40.2014 (2978) z dnia 30.09.2014; Ludzie i style; s. 100
Oryginalny tytuł tekstu: "Ciężka siatka"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Tata Maty: Młodzi ludzie są mądrzejsi, niż my myślimy, że są

Z prof. Marcinem Matczakiem o tym, dlaczego nie warto być zbyt posłusznym.

Martyna Bunda
07.09.2021