Ludzie i style

Magiel literacki

Tabloidy na gali nagrody Nike

Krytyczka Kinga Dunin i pisarz Ignacy Karpowicz. Krytyczka Kinga Dunin i pisarz Ignacy Karpowicz. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta
Ponad tydzień temu polski świat literacki zelektryzowała afera rodem z magla. Krytyczka Kinga Dunin i pisarz Ignacy Karpowicz, nominowany w tym roku do nagrody Nike za powieść „ości”, publicznie zaczęli obrzucać się wyzwiskami i ujawniać intymne szczegóły swojej relacji. O co właściwie poszło? O pieniądze? Też, ale przede wszystkim o zawiedzioną miłość.

Wymianę oświadczeń, które publikował portal NaTemat, nazwano „Karpowiczgate”. „Co nowego w telenoweli wenezuelskiej?” – żartowali użytkownicy Facebooka. Jeszcze rok temu przy okazji promocji nominowanej do Nike powieści „ości” Karpowicz i Dunin udzielali wspólnie wywiadów. On – autor powieści, ona – jej bohaterka (Ninel) i redaktorka. Karpowicz dziękował jej za wsparcie przy pisaniu. Rok później Kinga Dunin w tekście, który krążył w sieci, ale żadne medium nie zdecydowało się na jego opublikowanie, oskarżyła go, że kolejną powieść „Sońka” napisał przy jej udziale, że wspierała go finansowo, a w dodatku pisarz jest na tyle koniunkturalny, że żyje z sekretarzem nagrody Nike, by otrzymać tę nagrodę.

Tekst i zarzuty znało tylko niewielkie grono odbiorców, do czasu gdy Dunin publicznie zwróciła się z prośbą o zwrot 13 tys. zł i 100 euro. „SPIER...AJ – to była odpowiedź na moją kolejną już – grzeczną i nieagresywną – prośbę o zwrot długu. Poprzednie nie doczekały się żadnej reakcji. A potem jeszcze: »może Ci oddam, a może nie oddam«. Stąd moja prośba, czy gdyby nadarzyła się okazja, ktoś mógłby o tym przypomnieć IGNACEMU KARPOWICZOWI. 13 tysięcy i jakieś 100–150 euro. Nigdy nie zakwestionował tej sumy, mimo moich pytań, czy jest to zgodne z tym, co pamięta” – napisała na Facebooku. Wyrazy oburzenia z powodu nieoddanego długu wyraziło środowisko feministyczne.

Karpowicz nie mógł w tej sytuacji dłużej milczeć, „Kinga Dunin zdaje sobie sprawę, w jakich obrzydliwych okolicznościach z jej winy zakończyła się nasza przyjaźń i jak wiele krzywdy wyrządziła mnie i moim bliskim” – napisał w oświadczeniu.

Polityka 41.2014 (2979) z dnia 07.10.2014; Ludzie i style; s. 102
Oryginalny tytuł tekstu: "Magiel literacki"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >