Ludzie i style

Batory: reaktywacja

Nowe życie polskiego transatlantyku

Batory w Nowym Jorku Batory w Nowym Jorku Narodowe Archiwum Cyfrowe
Wydawało się,że sławny polski transatlantyk odejdzie w niepamięć wraz z pokoleniami, dla których był legendą. Niespodziewanie otrzymał nowe życie.
„Batory” 1:10 ma oddać wnętrza w ich pierwotnym, przedwojennym kształcie.Dominik Jagodziński/Muzeum Emigracji „Batory” 1:10 ma oddać wnętrza w ich pierwotnym, przedwojennym kształcie.

Zwykle witała go orkiestra i wiwatujące tłumy. Tym razem było cicho i pusto. „Batory” wrócił do Gdyni, ale nie zacumował jak niegdyś przy nabrzeżu, tylko pod dachem Dworca Morskiego. Bo to „Batory” w skali 1:10, długość kadłuba: 16 m. Choć i te 16 m robi wrażenie. – Będzie największą makietą statku pasażerskiego na świecie – mówi Karolina Grabowicz-Matyjas, dyrektorka Muzeum Emigracji. – W Japonii odtworzyli pancernik długości 22 m, ale na ogół nie robi się tak dużych makiet.

Polityka 11.2015 (3000) z dnia 10.03.2015; Ludzie i style; s. 94
Oryginalny tytuł tekstu: "Batory: reaktywacja"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Wybuchowe wesele. Zostali bez domu i z kredytem na całe życie

W jednej chwili wesele Wawrzyniaków zamieniło się w koszmar. Każdego dnia nurtuje ich pytanie: jak tu obchodzić rocznicę?

Norbert Frątczak
18.07.2021